Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BofA: ABD Nakit Fonlarına Yatırılan Varlıklar Yılın En Yükseğinde

Bank of America tarafından yapılan son araştırma, ABD para piyasası fonlarına girişlerin arttığını gösteriyor. Detaylar geliyor...
BofA: ABD Nakit Fonlarına Yatırılan Varlıklar Yılın En Yükseğinde
Yorum

BofA Global Research, ABD para piyasası fonlarına yatırılan varlıkların bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,9 trilyon dolara ulaştığını bildirdi. Para piyasası fonları, nakit ve kısa vadeli borçlanma senetleri gibi oldukça likit yakın vadeli araçlar olarak tanımlanıyor.

BofA, bu yıl şimdiye kadar yatırımcıların nakde 192 milyar dolar yatırdığını ve Çarşamba gününden bu yana haftada 18,1 milyar dolar eklediğini söyledi. Bir hafta önce, 2020’de pandeminin derinliğinden bu yana en fazla 68,1 milyar dolar nakit yatırım yapıldı.

ABD tahvil getirilerini yükselten FED’in daha fazla faiz artırımına yönelik piyasa beklentileri de para piyasası fonlarını daha cazip hale getirdi. Altı aylık ABD Hazine bonolarının getirisi, Salı günü 2006’dan bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 5.34’e ulaştı.

Rapora göre, başka yerlerde, tahvil fonlarına haftalık 8,2 milyar dolarlık giriş olurken, hisse senetlerinden 500 milyon dolar ve altından 4 milyon dolarlık çıkışlar görüldü. Araştırmaya göre Japonya hisse senedi fonları, 3 milyar dolar ile Nisan 2018’den bu yana en büyük çıkışı gördü.

BofA ayrıca, küresel faiz oranlarındaki hızlı artışın ve daha fazla zam için piyasa fiyatlandırmasının piyasalardaki sarsıntıyı artırdığına dikkat çekti. BofA, ABD’de Şubat ayı istihdam verilerinin beklenti üstü gelmesi durumunda bu sarsıntının daha da artabileceği uyarısında bulundu. Bu raporun ardından, ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklandı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, tarım dışı istihdamdaki artışın Şubat’ta beklentiyi aşarak 311 bin olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu