Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA Bu Yıl Düşen Talep Nedeniyle Lityumda Arz Fazlası Bekliyor

Bank of America, daha yüksek arz hacimlerinin metale yönelik yavaşlayan talebin yerini alması nedeniyle 2023′te bir lityum fazlası yaratabileceğini belirtti.
BofA Bu Yıl Düşen Talep Nedeniyle Lityumda Arz Fazlası Bekliyor
HABER GİRİŞ

Bank of America Securities’in Asya Pasifik temel malzemeleri başkanı Matty Zhao, daha yüksek arz hacimlerinin metale yönelik yavaşlayan talebin yerini alması nedeniyle 2023′te bir lityum arzında fazla olabileceğini söyledi.

Lityum madenlerinden çok fazla arz çıktığını belirten Zhao, “Bu yıl lityum tedarikinde yüzde 38′lik bir büyüme bekliyoruz. Bu nedenle 2023′ün lityum için bir fazlalık yılına dönüşmesi muhtemel.” diye konuştu.

Aralık 2021′de sona eren iki yılda, lityum karbonat spot fiyatları yüzde 5 artarak ton başına 277.500 yuan oldu. Ancak daha sonra Kasım 2022′de ton başına yaklaşık 600.000 yuan gibi rekor bir seviyeye yükseldi.

Geçen yılın Mayıs ayında Goldman Sachs, lityum arzının 2022 ile 2025 arasında yılda ortalama yüzde 33 artacağını tahmin etmişti. Bankanın analistleri, Çin’deki lityum projesi genişlemelerinin hızla artmasını beklediklerini belirtti. Firma ayrıca EV satışlarını hızlandırmanın ve sabit depolama kurulumlarının da talebe katkıda bulunacağını söyledi.

Zhao, EV talebinin küresel olarak yüzde 20 büyüdüğünü görmesine rağmen, bunun geçen yılın hızından biraz daha yavaş olacağını söyledi. EV büyümesinin bu yıl daha yavaş olmasını beklemelerine neden olarak, geçen yılın çok yüksek bir taban olmasını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

BofA kısa vadede 350.000 yuan ila 400.000 yuan arasına düşmeden önce Çin’deki lityum fiyatlarının ton başına ortalama 400.000 yuan civarında olmasını bekliyor. Lityum karbonat fiyatları son zamanlarda ton başına 382.500 yuan civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın