Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA, ABD Ekonomisinde Resesyon Beklentisini Rafa Kaldırdı

Bank of America tarafından paylaşılan yeni bir rapor, ABD ekonomisindeki hafif resesyon beklentisinin geri çekildiğini gösterdi.
BofA, ABD Ekonomisinde Resesyon Beklentisini Rafa Kaldırdı
HABER GİRİŞ

ABD’de son dönemde artan enflasyon ve Federal Rezerv’in sıkı faiz politikası, ülkede resesyon yaşanabileceği beklentilerini beraberinde getirmişti. Wall Street bankası Bank of America daha önce ekonomide 2024’te hafif bir resesyon yaşanabileceği beklentisini paylaşmıştı.

Bankadan yeni bir açıklama yapıldı ve bu tahminin geri çekildiği belirtildi. Yapılan değişiklikte, ekonomik görünüme dair artan iyimserlik neden gösterildi. BofA’nın kararı, Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın resesyon beklemediklerini söylemesinin ardından geldi.

Aracı kurum artık 2024’te hafif bir durgunluk beklemiyor ve gerçek gayri safi yurt içi hasılanın bu yıl ortalama yüzde 2,0 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyor.

BofA ekonomistleri, “Son üç çeyrekte ekonomik aktivitedeki büyüme ortalama yüzde 2,3 oldu, işsizlik oranı tüm zamanların en düşük seviyelerine yakın kaldı ve ücret ve fiyat baskıları kademeli de olsa doğru yönde ilerliyor” açıklamasında bulundu.

BofA, FED’in Haziran ayından itibaren daha yavaş bir oranda faiz indirimi yapmasını ve ardından 2024’te toplam 75 baz puanlık faiz indirimi için üç ayda bir 25 baz puan indirim yapmasını bekliyor. Aracı kurum, 2025’te 100 baz puanlık indirim öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Morgan Stanley geçtiğimiz günlerde ekonomik büyüme tahminini, enflasyonun durgunluk veya büyük iş kayıpları olmadan düştüğü bir yumuşak iniş umuduyla yükseltirken, Citigroup ve Goldman Sachs, S&P 500 için yıl sonu hedeflerini yukarı yönde revize etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın