Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE’nin Enflasyon Karşısında Faize Devam Etmesi Bekleniyor

Reuters analistleri, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için faizleri artırmaya devam edeceğini tahmin ediyor.
BoE’nin Enflasyon Karşısında Faize Devam Etmesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Reuters tarafından yapılan yeni bir ankette, İngiltere Merkez Bankası’nın yüksek kalmaya devam eden enflasyonu kontrol altına almak için faiz politikasında tahminlerden daha agresif hareket edeceğin görüşü hakim.

İngiltere’de tüketici fiyatları geçen ay yıllık bazda yüzde 8,7 arttı ve yüzde 8,2 tahminini aştı. Ülkede çekirdek enflasyon ise 31 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

İngiliz devlet tahvili fiyatları, verilerin yayınlanmasından sonraki günlerde, yatırımcıların yüksek enflasyonun BoE’yi faiz oranlarını yükseltmeye zorlayacağı ve borç verenlerin ipotek anlaşmalarını geri çekmesine neden olmasıyla düştü.

BoE’nin Harekete Geçmesi Bekleniyor

HSBC’den Simon Wells, Birleşik Krallık’ın Nisan ayı enflasyon baskısının şok edici olduğunu belirterek, “Bu, harekete geçme çağrısı yapıyor. Verilere bağımlı bir İngiltere Bankası göz önüne alındığında, Haziran ayında beklediğimize ek olarak Ağustos ve Eylül’de iki kere daha 25 baz puanlık artış bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankete katılan 50 ekonomistin 48’i gelecek ay 25 baz puanlık bir artış beklerken, ikisi 50 baz puanlık daha büyük bir artış bekliyor. Bu arada, 47 bankadan 27’si banka faizini Eylül sonu itibarıyla yüzde 5,00 veya daha da üzerinde görüyor.

GCM Yatırım Banner

Son tahminler, BoE’in Mayıs ayındaki anketine kıyasla çok daha keskin bir yükselişe işaret ediyor. Tahminlerine yönelik daha büyük risk sorulduğunda, ek bir soruya yanıt veren 27 kişiden 25’i, en yüksek oranın beklediklerinden daha düşük değil, daha yüksek olacağını söyledi.

Berenberg’de Kallum Pickering, “BoE’nin hala oldukça şahin olması ve son dört aydır ve faiz oranlarını yükseltmesinin ana gerekçesi, verilerin olan kendi tahmininin üzerinde gelmesi” açıklamasını yaptı.

Para Politikası Kurulu üyesi Jonathan Haskel geçen hafta yaptığı açıklamada, İngiltere Merkez Bankası’nın yüksek enflasyonun beklenmedik şekilde yapışkan olduğu riskine karşı geri adım atması gerektiğini ve faiz oranlarını daha da artırması gerekebileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.