Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Enflasyonu Haziran’da Faiz Artırımı Olasılığını Artırdı

İngiltere Nisan enflasyonundaki gerileme, hayal kırıklığı yaratırken BOE için tahminler güncellendi. Tahminlerden yüksek enflasyon Haziran'da faiz artırımı olasılığını artırdı.
İngiltere Enflasyonu Haziran’da Faiz Artırımı Olasılığını Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fiyat artışlarıyla boğuşan İngiltere bugün Nisan ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Tüm göstergeler piyasa beklentilerinin üzerinde gelirken çekirdek enflasyon yüzde 6,8’e çıkarak tarihi seviyeye yükseldi.

Bu durum, enflasyonla mücadelenin oranı yüzde 2’lik hedefe getirene kadar süreceğini taahhüt eden İngiltere Merkez Bankası (BOE) için faiz artırımı tahminlerini artırdı. Zaten BOE Başkanı Andrew Bailey de dün parlamentoya sunduğu raporunda Mart ayındaki yüzde 10,1’lik orana atıfla bu durumu şöyle ifade etti:

“Bu çok yüksek. Bu nedenle Para Politikası Kurulu, faiz oranını geçen yılın Mayıs ayından bu yana 3,5 puan daha artırarak yüzde 1’den yüzde 4,5’e yükseltti. Sizi temin ederim ki enflasyonu yüzde 2 hedefine geri getirmek mutlak önceliğimiz olmaya devam ediyor.”

Dolayısıyla bugün yayımlanan Nisan raporundan sonra BOE için faiz artırımının süreceği yönünde tahminler geldi.

ING Ekonomisti James Smith, beklenti üstü enflasyonun İngiltere Merkez Bankası üzerinde Haziran ayında 25 baz puan daha artırım yapması için baskı oluşturduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon verilerinin ardından yayımladığı notta Smith, “bu şüphesiz politika yapıcılar için durumu daha da zorlaştırıyor ve Haziran’da bir başka 25 baz puanlık faiz artırımı şansını artırıyor” dedi.

Öte yandan faiz artırımının kaçınılmaz olmadığını ekledi. Çünkü para politikası kurulu toplantısından önce yayımlanacak bir dizi veri var ve iş/ücret verileri doğru yönde ilerliyor. “Hiç değilse, bu verilere dayanarak şu anda BOE’den üçten fazla ek artışı fiyatlayan piyasa fiyatlandırması çok agresif görünüyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.