Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Brexit Sonrası İlk Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor

İngiltere'nin Brexit sonrası Avustralya ve Yeni Zelanda ile yapılan ilk serbest ticaret anlaşmaları bu gece devreye giriyor. Detaylar haberde;
İngiltere’de Brexit Sonrası İlk Ticaret Anlaşması Yürürlüğe Giriyor
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin Brexit sonrasında Avustralya ve Yeni Zelanda ile yeniden müzakere ettiği serbest ticaret anlaşması bu geceden itibaren yürürlüğe giriyor. İngiliz hükümeti anlaşmaların, ülkedeki tüm mal ihracatı üzerindeki tarifeleri kaldırdığını ve tüketiciler için düşük fiyatlar anlamına geldiğini öngördü.

Anlaşmaların faydalı koşulları sıralanan açıklamada, İngiltere’nin Avustralya ve Yeni Zelanda’ya sunduğu hizmetler için pazarlara benzeri görülmemiş erişim kilidinin açılacağı ileri sürüldü. Dijital ticaret ve çalışma vizeleri için ise bürokrasinin azaltılacağı vurgulandı.

Birleşik Krallık’taki her bölge ve ülkenin bundan faydalanacağına işaret edilen açıklamada, ülkenin güçlü yönlerine göre uyarlanarak ikili ticareti Avustralya ile yüzde 53 ve Yeni Zelanda ile ise yüzde 59 artırarak ekonomik destek sağlayacağı belirtildi.

Yayımlanan yazılı açıklamada İngiltere’nin İş ve Ticaret Sekreteri Kemi Badenoch’un görüşlerine yer verildi. Badenoch, Brexit sonrası müzakere edilen ilk ticaret anlaşmalarının yürürlüğe gireceğini bu geceyi tarihi bir an olarak nitelendirdi.

İngiltere’nin dört bir yanındaki işletmelerin artık bağımsız bir ticaret ülkesi olarak statünün meyvelerini toplayabileceğini iletti. Ayrıca Badenoch, ülkedeki işletmelerin yeni fırsatları yakalayarak ekonomik büyümeyi, yenilikçiliği ve daha yüksek maaşları artırabileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık’ın Uluslararası Ticaret Bakanı Nigel Huddleston ise Avustralya ve Yeni Zelanda’nın en yakın dostlarından olduğunu belirtti.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın İngiltere ile benzer fikirdeki ortaklarından ikisi olduğunu ifade eden Huddleston, ticaret anlaşmalarının İngiliz ihracatçıları için uygun koşulları güvence altına alacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.