Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’nin Serbest Ticaret Anlaşması İki Ülkeyle Devreye Girecek

İngiltere'nin Brexit sonrasında Avustralya ve Yeni Zelanda ile yeniden müzakere ettiği serbest ticaret anlaşmalarının devreye gireceği tarih açıklandı. İşte detaylar;
İngiltere’nin Serbest Ticaret Anlaşması İki Ülkeyle Devreye Girecek
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık 31 Ocak 2020’de Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra bölgedeki bağlarını güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.  Bu kapsamda İngiltere, Mart ayında Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’na (CPTPP) resmen katılımına ilişkin müzakerelerin sonuçlandığını duyurmuştu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından CPTPP, Brexit’ten bu yana en büyük ticaret anlaşması olarak kabul ediliyor.

Avusturalya ve Yeni Zelanda ile İngiltere’nin müzakere ettiği serbest ticaret anlaşmalarının her üç ülkede de 31 Mayıs 2023 gecesinden itibaren devreye gireceği duyuruldu.

Üreticiler Daha Rekabetçi Şekilde İhracat Yapabilecek

Her iki ticaret anlaşmasının da İngiltere’nin tüm mal ihracatı üzerindeki gümrük vergisinin kaldırılarak üreticilerin daha rekabetçi ihracat yapabilmesine olanak sağladığı bildirildi.

Ayrıca ticaret anlaşmalarının dijital ticaret bürokrasisini kolaylaştıracağı ve İngiliz profesyonellerinin belirli ülkelerde yaşama ile çalışmasını da kolaylaştıracağı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, anlaşmalar kapsamın her üç ülkede de 31 Mayıs 2023 tarihinden itibaren devreye gireceği paylaşıldı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kral 3. Charles’ın taç giyme töreni için ülkeye gelen Avustralya Başbakanı Anthony Albanese ve Yeni Zelanda Başbakanı Chris Hipkins ile yarın görüşecek.

İngiltere Anlaşmalarda Bağımsız Ülke Statüsünü Kullandı

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sunak, Brexit sonrası sıfırdan oluşturdukları ilk ticaret anlaşmalarının İngiltere’nin en yakın müttefikleri olan Avustralya ve Yeni Zelanda yapılmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Sunak, “Bu dönüm noktası anlaşmalar, ekonomik büyümeyi sürdürme, inovasyon ve iyi ücretli iş imkanları sağlamaya yönelik önceliklerimin gerçekleşmesine katkı sağlayacak.” dedi.

İngiltere’nin Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kemi Badenoch ise İngiltere’nin söz konusu anlaşmaları yapmak için bağımsız bir ticaret ülkesi statüsünü kullandığına dikkat çekti. Ayrıca Badenoch, anlaşmaların devreye girmesi için nihai kanuni değişikliklerin yapıldığını ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.