Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Brexit Sonrası En Büyük Ticaret Anlaşmasını Duyurdu

İngiltere, Brexit’ten bu yana en büyük ticaret anlaşmasını duyurdu. Başbakan Sunak'a göre anlaşma, Brexit sonrası özgürlüklerin gerçek ekonomik faydalarını gösteriyor.
İngiltere Brexit Sonrası En Büyük Ticaret Anlaşmasını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra bölgedeki bağlarını güçlendirmeye çalışan İngiltere, Japonya ve Avustralya’yı içeren 11 ülkeli Pasifik ötesi ticaret anlaşmasına katılmak için anlaşmaya vardı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından yapılan açıklamaya göre Kapsamlı ve Aşamalı Trans-Pasifik Ortaklığı Anlaşması’na (CPTPP) resmen katılıma ilişkin müzakereler sonuçlandı.

Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Yeni Zelanda, Malezya, Meksika, Peru, Singapur, Japonya ve Vietnam’ın bulunduğu ticaret anlaşması hakkında Sunak, şu ifadeleri kullandı:

“CPTPP ticaret bloğuna katılmak, İngiltere’yi dinamik ve büyüyen bir Pasifik ekonomileri grubunun merkezine koyuyor.”

İngiltere’nin CPTPP’ye katılımına ilişkin müzakereler Haziran 2021’de başlarken yaklaşık 2 yıllık sürecin sonuna gelindi. İngiliz Parlamentosu ve diğer üyeler tarafından onaylanmasının ardından İngiltere CPTPP’ye 12. Üye olarak katılacak.

GCM Yatırım Banner

İngiltere Hükümeti’nin yazılı açıklamasında Sunak’ın Hint-Pasifik’te toplam gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 11 trilyon sterlin olacak büyük bir ticaret bloğu olan CPTPP’ye katılma anlaşmasını duyurduğu belirtildi.

Aynı zamanda 21 aylık müzakerelerin ardından alınan kararla, İngiltere’nin CPTPP’ye katılan ilk Avrupa ülkesi olacağı bilgisi paylaşıldı.

Dinamik Trans-Pasifik ortaklığına katılmak, yiyecek, içecek ve araba dahil Birleşik Krallık endüstrileri için ihracat tarifelerini düşürecek ve iş dünyası için yeni avantajlar sunacak.

CPTPP’nin 500 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yaptığı ve İngiltere’nin katılmasıyla küresel GSYİH’nin yüzde 15’i değerinde olacağı aktarıldı. Katılımın Birleşik Krallık ekonomisini uzun vadede 1,8 milyar sterlin artıracağı, ücretlerin de 2019 seviyelerine kıyasla 800 milyon sterlin artacağı tahmin ediliyor.

Sunak’a göre anlaşma, İngiltere’nin Brexit sonrası özgürlüklerinin gerçek ekonomik faydalarını gösteriyor. Ayrıca İngiliz işletmeler artık Avrupa’dan güney Pasifik’e kadar pazarlara benzersiz erişimin keyfini çıkaracaklar.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.