Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boeing 2021’de Yine Yıllık Zarar Açıklarken Hisseler Karıştı

ABD’li havacılık devi Boeing, dördüncü çeyrekte 0,42 dolarlık piyasa beklentilerine kıyasla hisse başına 7,69 dolarlık zarar açıkladı. Detaylar aşağıda…
Boeing 2021’de Yine Yıllık Zarar Açıklarken Hisseler Karıştı
HABER GİRİŞ

Chicago merkezli havacılık devi Boeing, 2021’in dördüncü çeyreğine ilişkin beklenen finansal sonuçlarını açıkladı. Rapora göre şirketi hisse başına kaybı, 0,42 doların çok üzerinde 7,69 dolar olarak gerçekleşti.

Geliri ise 16,59 milyar dolar tahminin altında 14,79 milyar dolar oldu. Hem pandemi hem de üretim aksaklıklarından olumsuz etkilenen Boeing, 2021’de üst üste üçüncü yıllık kaybını açıkladı.

New York Borsası’nda listelenen BA kodlu hisse senetleri, beklentileri kaçıran rakamlarla açılış öncesinde negatif seyredip sonra artıya geçti.
Boeing Hisse Düşüp Toparlandı
KAYNAK: MarketWatch

5 günde yüzde 9 düşen hisseler, yıl başından bu yana yüzde 1,4’lük küçük bir artış kaydederken son 12 ayda yüzde 1 yükselebildi. 2021’in tamamında 62,3 milyar dolarlık gelir elde eden Boeing, bu dönemde 3,4 milyar dolarlık işletme nakit akışı açıkladı. Ancak hisse başına kaybı 9,44 dolar oldu.

Boeing Başkanı ve CEO’su David Calhoun kazanç raporundaki açıklamasında 2021’i ticari, savunma ve hizmet portföylerinde engelleri aştıkları ve önemli kilometre taşlarına ulaştıkları için yeniden yapılanma yılı olarak tanımladı.

737 MAX üretimini ve teslimatlarını artırdıklarını belirten Calhoun, modeli güvenli bir şekilde neredeyse tüm küresel pazarlarda hizmete sunduklarını ekledi. Ayrıca genel toparlanmadaki ivmeyle dördüncü çeyrekte pozitif nakit akışı yaratmaya döndüklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Şirket pandemi darbesinden önce 737 Max kriziyle uzun süre gündemde kalmıştı. 2018 ve 2019 yıllarında benzer sebeplerle iki kez düşen Boeing 737 Max modelindeki kazada toplamda 346 sivil hayatını kaybetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.