Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Yetkilisi Haskel Daha Fazla Faiz Artışı Sinyali Verdi

BoE Para Politikası Kurulu üyesi Haskel, enflasyonun düştüğünü ancak İngiltere ekonomisindeki zorlukların henüz geride kalmadığını söyledi. Detaylar haberde;
BoE Yetkilisi Haskel Daha Fazla Faiz Artışı Sinyali Verdi
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) Para Politikası Kurulu (MPC) üyesi Jonathan Haskel, BoE’nin enflasyonu kontrol altına almak için birkaç faiz artışı daha yapması gerekebileceğine işaret etti. mevcut yüzde 4,5 seviyesinden birkaç kez faiz oranlarını yükseltmesi gerekebileceğini söyledi.

The Scotsman gazetesindeki bir makalesinde Haskel, “Enflasyon ivme ve kalıcılık göstergelerini yakından takip ediyoruz. Benim görüşüm, enflasyon momentumunun risklerine karşı eğilmeye devam etmemizin önemli olduğu ve bu nedenle faiz oranlarında daha fazla artışın göz ardı edilemeyeceğidir.” dedi.

İngiliz ekonomisinin çok zorlu bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın özellikle hanehalkı ve işletmeleri vurduğunu dile getirdi.

BoE, Enflasyonun 2023 Yılı Sonunda Yüzde 5 Olacağını Tahmin Ediyor

Ekonomiyi İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyon hedefi olan yüzde 2’ye yönlendirmeye çalışırken, iş dünyasının tepkisini anlamak için açıklamaların dokusunun kritik öneme sahip olduğunu kaydetti.

Her şey birkaç ay öncesine göre daha iyi göründüğünü dile getiren Haskel, Ekim 2022’den bu yana enflasyonun yüzde 11,1’den yüzde 8,7’ye düştüğünü anımsattı. 2023’ün sonunda ise yüzde 5 civarında olmasını beklediklerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak enflasyonun yüzde 2 hedefinin hala çok üstünde olduğunu vurgulayarak, “MPC’de, onu yüzde 2 hedefimize geri getirme taahhüdümüzü sürdürüyoruz ve yapacağımız da bu. Bunu yapmak için aracımız faiz oranlarıdır.” diyerek yeni faiz artışları için sinyal verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.