Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoE Üyesi Faizin Sabit Tutulması için Çağrıda Bulundu

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz belirleyicisi Dhingra, ülkedeki ekonominin zayıflığına işaret ederek faiz oranının sabit tutulması gerektiğini savundu. İşte detaylar;
BoE Üyesi Faizin Sabit Tutulması için Çağrıda Bulundu
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz belirleyicisi Swati Dhingra, ülkede politika faizinin sabit tutulması gerektiğini bildirdi. Dhingra, İngiltere’deki ekonominin zayıf olduğuna işaret ederek faizi yükseltmenin ekonomiye zarar vereceğini savundu.

BoE Para Politikası Kurulu (PPK) Üyesi Dhingra, “Bana göre ihtiyatlı bir strateji, dış fiyat baskılarının hafiflediğine dair artan işaretler arasında politikayı sabit tutacak ve fiyat evrimindeki gelişmelere yanıt vermeye hazır olacaktır. Bu aşırı sıkmayı önleyecektir.” ifadelerini kullandı.

Bazı ekonomistler İngiltere ekonomisinin düşünülenden daha iyi durumda olduğunu savunurken Dhingra, faiz oranlarının çok fazla yükseltilerek ekonomiye zarar verme riski taşıdığını öne sürdü.

Faizin Sabit Tutulması Aşırı Sıkılaşmayı Önleyecek

Faizin sabit tutulması gerektiğini yineleyen Dhingra, bunun aşırı sıkılaşmayı önleyeceğini ve ekonomiyi orta vadede sürdürülebilir bir şekilde ülkenin yüzde 2’lik enflasyon hedefine geri getireceğini belirtti.

Çok yüksek faiz oranlarının oluşturacağı riskin gömülü enflasyon baskısı riskinden daha büyük bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Dhingra yaptığı açıklamada, “Benim sonucum, daha fazla maliyet yönlü enflasyona dair çok az kanıt göz önüne alındığında, daha fazla sıkılaştırmanın üretim ve orta vadeli enflasyon hedefi için daha büyük bir risk olduğudur.” ifadelerini kullandı.

Faiz Oranları İngiltere’de 15 Yılın En Yükseğinde

İngiltere Merkez Bankası Şubat ayında 50 baz puan faiz artırarak oranı yüzde 4 seviyesine çıkarmıştı. Bankanın son kararıyla faizler 15 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Faiz kararının ardından banka tarafından yapılan açıklamada enflasyonun düşmeye başladığı ancak yüzde 2 olan hedeften yüksek seviyede olduğu vurgulanmıştı.

İngiltere enflasyonu Ocak 2023’te yıllık bazda yüzde 10,1 ile tahminlerden iyi gelmişti. Piyasa beklentisi ise tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) bir önceki yıla göre yüzde 10,3’e düşmesi yönündeydi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın