Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BOE Baş Ekonomisti: Enflasyonda İstikrar Sağlayacağız!

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe geri getirileceğine söz verirken yeni faiz artışlarına işaret etti.
BOE Baş Ekonomisti: Enflasyonda İstikrar Sağlayacağız!
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, gıda ve enerji maliyetlerinin artışına katkı sağlayan sterlinin değerindeki düşüşe rağmen enflasyonu yüzde 2’lik hedefe geri getireceğine dair söz verdi.

BOE Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Huw Pill, şu anda tek amaçlarının fiyatlardaki yükselişi durdurmak olduğunu belirterek daha fazla faiz artışının yolda olduğunun sinyalini verdi.

İngiltere’nin yıllık enflasyonu Mayıs ayında yüzde 9,1’e yükselmiş, 1989’da kayıtların başlamasından bu yana en yüksek enflasyonu işaretlemişti. Enflasyon için hedef oranı yüzde 2 olan İngiltere Merkez Bankası, artan fiyatlara karşılık olarak Aralık ayından bu yana faiz oranlarını beş kez artırdı.

Huw Pill açıklamasında, MPC üyesi olarak görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi. Faiz oranlarını yükseltmek için sürdürülebilir bir yaklaşım tercihini yineledi. Ücret artışlarını ve daha yüksek maliyetleri tüketicilere ne kadar yansıttıklarını görmek için şirketleri izlediğini ekledi.

Pill, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’nin enflasyona yönelik bugünkü yorumlarına katıldı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Cunliffe, enflasyonist şok ekonomiyi sarsarken bunun yeni normal olmayacağının altını çizdi. İngiltere ekonomisinin yavaşladığını kabul ederek bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Beklediğimiz şey, yaşam maliyeti sıkışıklığının insanların harcamalarını gerçekten etkilemesi ve bunun ekonomiyi yavaşlatmaya başlamasıdır. Kaldı ki ekonominin halihazırda yavaşladığına dair işaretler görebiliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.