Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BOE Baş Ekonomisti: Enflasyonda İstikrar Sağlayacağız!

İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti, enflasyonun yüzde 2’lik hedefe geri getirileceğine söz verirken yeni faiz artışlarına işaret etti.
BOE Baş Ekonomisti: Enflasyonda İstikrar Sağlayacağız!
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill, gıda ve enerji maliyetlerinin artışına katkı sağlayan sterlinin değerindeki düşüşe rağmen enflasyonu yüzde 2’lik hedefe geri getireceğine dair söz verdi.

BOE Para Politikası Kurulu (MPC) Üyesi Huw Pill, şu anda tek amaçlarının fiyatlardaki yükselişi durdurmak olduğunu belirterek daha fazla faiz artışının yolda olduğunun sinyalini verdi.

İngiltere’nin yıllık enflasyonu Mayıs ayında yüzde 9,1’e yükselmiş, 1989’da kayıtların başlamasından bu yana en yüksek enflasyonu işaretlemişti. Enflasyon için hedef oranı yüzde 2 olan İngiltere Merkez Bankası, artan fiyatlara karşılık olarak Aralık ayından bu yana faiz oranlarını beş kez artırdı.

Huw Pill açıklamasında, MPC üyesi olarak görevinin fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi. Faiz oranlarını yükseltmek için sürdürülebilir bir yaklaşım tercihini yineledi. Ücret artışlarını ve daha yüksek maliyetleri tüketicilere ne kadar yansıttıklarını görmek için şirketleri izlediğini ekledi.

Pill, İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’nin enflasyona yönelik bugünkü yorumlarına katıldı.

GCM Yatırım Banner

Cunliffe, enflasyonist şok ekonomiyi sarsarken bunun yeni normal olmayacağının altını çizdi. İngiltere ekonomisinin yavaşladığını kabul ederek bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Beklediğimiz şey, yaşam maliyeti sıkışıklığının insanların harcamalarını gerçekten etkilemesi ve bunun ekonomiyi yavaşlatmaya başlamasıdır. Kaldı ki ekonominin halihazırda yavaşladığına dair işaretler görebiliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın