Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere Merkez Bankası/Cunliffe’den Enflasyon Sözü!

Stagflasyon riski altında olan İngiltere ekonomisi için enflasyona ilişkin yeni açıklama geldi. İngiltere Merkez Bankası’ndan Cunliffe, artışlar için taahhütte bulundu.
İngiltere Merkez Bankası/Cunliffe’den Enflasyon Sözü!
HABER GİRİŞ

Enflasyonun 40 yılın yükseğine çıktığı İngiltere’de ekonomik görünüm için uyarıların arkası kesilmiyor. Küresel emsallerine kıyasla faiz artırmaya daha erken başlayan İngiltere Merkez Bankası (BOE), dünkü raporunda durumun kötüye gittiğini bildirdi.

Ardından İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe’nin yorumları gündeme geldi. BBC’ye konuşan Cunliffe, BOE’nin enflasyondaki son artışın ekonomiye yerleşmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Enflasyonist şok ekonomiyi sarsarken bunun yeni normal olmayacağının altını çizdi. Ancak Cunliffe, İngiltere ekonomisinin yavaşladığını da kabul etti. Bu noktada şu ifadeleri kullandı:

“Beklediğimiz şey, yaşam maliyeti sıkışıklığının insanların harcamalarını gerçekten etkilemesi ve bunun ekonomiyi yavaşlatmaya başlamasıdır. Kaldı ki ekonominin halihazırda yavaşladığına dair işaretler görebiliyoruz.”

İngiltere Merkez Bankası Enflasyonist Baskılarla Mücadeleyi Sürdürüyor!

Açıklanan son rakamlar, İngiltere’de yıllık enflasyon oranının Mayıs ayında yüzde 9,1 ile 40 yılın yeni yüksek seviyesine ulaştığını gösterdi. Fiyatlardaki tırmanış sürerken BOE, Ekim ayında yüzde 11’in üzerine çıkacağını tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

BOE Başkanı Andrew Bailey, kısa süre önce konuyla ilgili olarak bu yıl içinde İngiltere enflasyonunda daha fazla artış olacağını açıkça belirtti. Aynı zamanda enflasyonun, İngiltere’yi diğer ekonomilerden daha çok vuracağı konusunda uyarıda bulundu.

Aynı konuşmasında Bailey, İngiltere Merkez Bankası’nın enflasyonu kontrol altına almak için gerekeni yapacağını yineledi. Yarım baz puanlık artırıma bir ay uzakta olsalar da bunun masada olduğunu kaydetti.

Aralık ayından bu yana beş kez faizde artırıma giden BOE’nin 4 Ağustos’ta faiz oranlarını yarım puan artırması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.