Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere’de Ekonomik Görünüm Kötüye Gidiyor

İngiltere Merkez Bankası, hem yerel hem de küresel ekonomi görünümün kötüleştiği konusunda uyardı. Detaylar haberde;
İngiltere’de Ekonomik Görünüm Kötüye Gidiyor
HABER GİRİŞ

İngiltere Merkez Bankası (BOE), ekonomik görünümün ve finansal istikrarın kötüye gittiğini söyledi.

Bugün yayımlanan Finansal İstikrar Raporu’nda BOE, ekonomideki olumsuz durumun savaş, enflasyonist baskılar ve emtia fiyatlarındaki ani artıştan kaynaklandığını bildirdi.

Raporda, işletmelerin ve hanehalkının yükselen fiyatlardan dolayı gerginleştiğini ve bu durumun baskı oluşturduğunu vurguladı. Ayrıca işletmelerin borçları geri ödemede zorlanacağını da ekledi.

İngiltere’nin finansal istikrarını olumsuz yönde etkileyebilecek bir dizi aşağı yönlü risk bulunduğu belirtildi. Bunlar; enerji ve gıda fiyatlarındaki artış, küresel ekonominin daha zayıf büyümesi, hanehalkının ve işletmelerin yaşadığı sıkılaşma olarak gösterildi.

İngiltere Bankaları Ekonomik Kötüleşmeye Rağmen Haneleri ve İşletmeleri Destekliyor

Finansal İstikrar Raporu’nda, ekonomide kötüleşmeye rağmen Birleşik Krallık bankacılık sektörünün hanehalklarını ve işletmeleri destekleyebilecek sermayeye sahip olduğu ifadeleri yer aldı.
Ülkedeki bankaların dayanıklılığının düzenli ‘stres testleri’ yapılarak takip edildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Konjonktür Karşıtı Sermaye Tamponunu (CCYB) bankalara stres altında kredi verme esnekliği sağlamak için gelecek yıldan itibaren yüzde 2’ye çıkaracağız. Risklerin nasıl geliştiğine bağlı olarak gelecekte bu oranı her iki yönde de değiştirmeye hazırız.” ifadeleri yer aldı.

Kötüleşen Ekonomi Finansal Piyasalarda Dalgalanmaya Neden Oldu

Kötüleşen ekonominin son aylarda piyasalarda dalgalanmalara neden olduğu belirtildi. Bu dalgalanmaların etkenleri savaş ve emita piyasalarındaki artış olarak gösterildi.

Birleşik Krallık’ın emita piyasalarının karşılaştığı strese karşı dirençli olduğu belirtilirken finansal istikrarını etkileyebilecek risklerin bulunduğu eklendi. Finansal İstikrar Kurulu tarafından koordine edilen uluslararası çalışmanın bu risklerle mücadelede başarılı olmasının önemine dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın