Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Ukrayna Tahılı, Rus Gübresi Olmadan Gıda Krizi Çözülmez

Birleşmiş Milletler’den korkutan uyarı: savaş nedeniyle şimdiye kadarki en ciddi ekonomik krizin eşiğindeyiz.
BM: Ukrayna Tahılı, Rus Gübresi Olmadan Gıda Krizi Çözülmez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM), Ukrayna’daki savaşın yarattığı durumlara dair bir rapor yayımladı. BM Küresel Kriz Müdahale Grubu tarafından hazırlanan raporda, dünyanın savaş nedeniyle gıda ve enerji alanında şimdiye kadar görülen en ciddi ekonomik krizin eşiğinde olduğu belirtildi.

94 ülkede 1,6 milyar kişinin Ukrayna savaşının etkileri ile karşı kaşıya kaldığı, gıda ve petrol fiyatlarındaki artışla baş etmek zorunda kaldığı söylendi. Dünyanın zaten Covid-19 salgını ile mücadele ettiği, üzerine üç aydan fazla süredir devam eden savaşın yaşanmasının enerji, gıda ve gübrede fiyat şoklarına yol açtığı aktarıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, savaşın gıda güvenliği, enerji ve finans üzerindeki etkisinin şiddetli olduğu ve hızlandığını söyledi. Bu durumun eşi benzeri görülmemiş bir açlık ve yoksulluk, sosyal ve ekonomik kaos yarattığına dikkat çekti.

BM Küresel Kriz Müdahale Grubu Raporu
Kaynak: BM

Hiçbir ülkenin bu savaşın etkilerinden kaçamayacağını söyleyen Guterres, 47 milyon kişinin daha gıda güvensizliğiyle karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Gıda ve enerji piyasalarına istikrar kazandırmak için Ukrayna’da tahılın, Rusya’da gübrenin küresel piyasalara kazandırılması gerektiğini söyledi.

Krizi çözmek için her şeyden önce çok taraflı topluluk genelinde güçlü bir siyasi irade ve kapsamlı bir yaklaşım olması gerektiğini belirtti. Krizin yarattığı döngülerin, krizin hiçbir boyutunun tek başına çözülemeyeceğini gösterdiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Rapora dair konuşan BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ise şu ana kadarki en ciddi hayat pahalılığı ile karşı karşıya olduğumuzu dile getirdi.

Gıda krizinin 2023 yılında hızla küresel boyutlarda bir gıda felaketine dönüşebileceğini ifade eden isim Rus gübresi, Ukrayna tahılı olmadan krizin çözülemeyeceğini kaydetti.

Ukrayna Tarım Bakanı da Gıda Fiyatları Konusunda Uyardı

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi, dün yaptığı açıklamada limanların hala abluka altında olduğunu, bunun sürmesi halinde yaz aylarının ortalarında birçok gıda ürününde şok fiyat artışı yaşanacağını söyledi.

Dün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ankara’da bir araya geldi. Ukrayna tahılının dünyaya ihracatının yapılması için engellerin kaldırılması amacıyla planlama yapıldı.

Öte yandan Rusya Ukrayna’da gıda depolarını vurmaya devam ederken, küresel boyutta bir gıda krizi yaşanacağına dair endişeleri de körükledi. Mykolaiv bölgesinin valisi Vitaliy Kim, Rus birliklerinin Ukrayna’nın en büyük tarımsal emtia terminallerinden birinin depolarını tahrip ettiğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.