Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna’nın Gıda Depolarını Vurarak Dünyayı Tehdit Ediyor

Rusya, Ukrayna'ya yönelik saldırılarını sürdürürken, hafta sonu gıda depolarının hedef alındığı bildirildi. Ayrıntılar haberde...
Rusya, Ukrayna’nın Gıda Depolarını Vurarak Dünyayı Tehdit Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş, son dönemde küresel boyutta bir gıda krizi yaşanacağına dair endişelerin artmasına neden oldu. Bu durumun gölgesinde Rusya ordusunun, Ukrayna’daki gıda depolarını hedef aldığı ortaya çıktı. Bombardımanın ayçiçeği küspesinin depolandığı bir depoya yapıldığı belirtildi.

Gıda sevkiyatının sağlanması için Karadeniz üzerinden gıda ihracatının yeniden başlatılması adına görüşmeler yürütülüyor. Ancak Rusya’nın tarımsal depoları vurması ile dünyaya da gözdağı verdiği belirtiliyor.

Mykolaiv bölgesinin valisi Vitaliy Kim, Rus bombardımanının hafta sonu Ukrayna’nın en büyük tarımsal emtia terminallerinden birinin depolarını tahrip ettiğini ve Moskova’nın küresel gıda kıtlığını bir felaket gibi göstermek istediğini söyledi.

Kim açıklamasında bunu yaparak, Karadeniz’i açma konusunda korku yaydıklarını söyledi. Ukrayna ve Rus tahılının yaptırımların hafifletilmesi karşılığında Karadeniz üzerinden gıda sevkiyatının başlaması umut ediliyor.

Rusya Gıda Krizi Yaratmakla Suçlanıyor

Ukrayna hükümeti savaşın başından bu yana Rusya’yı küresel bir gıda krizini kışkırtmak ve Batı’ya baskı yapmak amacıyla defalarca altyapı ve tarıma yönelik hedefli saldırılar yapmakla suçluyor. Moskova ise gıda ihracatındaki düşüş ve artan küresel fiyatlar için Batı’nın yaptırımlarına, ve Ukrayna’nın kıyıya döşediği mayınları neden gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’nın güney askeri komutanlığı, Rusya’yı önemli ölçekte yangınların çıktığı tarım arazilerine ve altyapı alanlarına saldırmakla suçladı. Ukrayna, Rusya’nın makul olmayan koşullar ortaya koyduğunu belirtirken, Kremlin ücretsiz sevkiyatın yaptırımların sona ermesine bağlı olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, limanları mayınlardan arındırarak tahıl sevkiyatlarıyla ilgili sorunları çözme sorumluluğunun Ukrayna’da olduğunu söyledi ve Batı’yı Ukrayna ihracatının küresel önemini abartmakla suçladı.

Ukrayna dünyanın dördüncü en büyük tahıl ihracatçısı ve Karadeniz boyunca çok sayıda limanı işletiyor. Rusya’nın bölgedeki işgali bu limanların ihracat için kullanılmasını engelliyor.

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solskyi, son duruma dair yaptığı açıklamada, limanların abluka altında olduğunu ve bunun devamında gıda fiyatlarında büyük artışlar yaşanabileceğini söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.