Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu: Rusya Yaptırımların Kaldırılması Talebinde Haklı

Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları Ankara’da beklenen görüşmeyi yaptı. Tahıl ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması konusu ele alındı.
Çavuşoğlu: Rusya Yaptırımların Kaldırılması Talebinde Haklı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir araya geldi. Ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Ukrayna ve Rusya’dan dünyaya ihraç edilecek tahıl konusunda alınan kararlar açıklandı.

Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna tahılının uluslararası piyasaya ihraç edilebilmesi için çeşitli fikirlerin ortaya atıldığını, Birleşmiş Milletler’in (BM) bu konuda planı olduğunu söyledi.

Söz konusu planın Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmayı içerdiğini söyleyen Çavuşoğlu, öncelikle bu ülkeler tarafından kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BM’ye, planın detaylarını görüşmek için İstanbul’da bir toplantıya ev sahipliği yapabileceklerini ilettiklerini aktardı.

Ukrayna tahıl ürünlerinin, ayçiçek ve ayçiçek yağının uluslararası piyasalara ulaştırılması karşılığında Rusya’nın, ihracatının önünde engel teşkil eden yaptırımların kaldırılması talebini meşru ve haklı bir talep olarak gördüklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu konunun sadece Rusya’nın ihraç ettiği tahılların ve gübrenin yaptırımlara dahil edilmediğini söyleyerek geçiştirmenin doğru olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, “Oysa bu ürünleri taşıyacak gemilerin sigorta edilmesi, lojistik konular, limanlara ulaşabilmesi, yanaşabilmesi, verilecek servisler ve ödemelerle ilgili yani bankacılıkla ilgili işlemler konusunda da gerekli adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Dünyanın her iki ülkeden de ihraç edilecek ürünlere ihtiyacı varsa, bunun önünün açılmasının herkesin faydasına olacağını dile getirdi. Gıda krizinin ciddi bir sorun olduğunu, gemilerin Ukrayna’ya silah taşımayacağından emin olunmasını ve bunun denetimi için bir mekanizma kurulmasını istediklerini anlattı.

Lavrov: Ukrayna Sürekli Fikir Değiştiriyor

Lavrov: Ukrayna Sürekli Fikir Değiştiriyor
Kaynak: Twitter

Lavrov ise Ukrayna limanlarından çıkan gemilerin güvenliği konusunda her türlü çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Konuşmasında, “Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız. Askeri harekatlarımızın hedeflerini kamuoyu çok iyi biliyor ve bu hedeflere ulaşacağız.” şeklinde sözlere yer verdi.

Rusya’nın tahıl ürünlerinin sevkiyatıyla ilgili adım attığını, her gün tahıl koridorları açtıklarını ancak Ukrayna’nın İstanbul’daki görüşmelere sadık kalıp mayınları temizlemesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin sürekli görüşme istediğini, bir yandan da tutumunu değiştirdiğini ifade eden Lavrov, Ukrayna heyetinin 29 Mart görüşmelerinde başka bir şey söylediğini, sonrasında fikir değiştirdiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.