Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ve Türkiye’den Gıda Sorununun Çözümünde İş Birliği

Türkiye ve Rusya, Ukrayna'dan tahıl ihracatı yapılmasının önündeki engellerin kaldırılması için adım atıyor. Rusya Dışişleri Bakanı bu hafta Ankara’ya gelecek.
Rusya ve Türkiye’den Gıda Sorununun Çözümünde İş Birliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasında 103 gündür devam eden savaş küresel gıda krizi sorununu gündeme getirdi. Avrupa’ya en fazla tahıl tedariki sağlayan bu ülkelerden Ukrayna’nın limanlarının aylardır kapalı olması ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ihracatın da aksamasına yol açtı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Çarşamba günü Türkiye’ye gelmesi ve tahıl ihracatı konusunu ele alması bekleniyor. Batı ile Rusya, Ukrayna’dan 22,5 milyon tahılın dünyaya sevkiyatı konusunda anlaşamadı.

Lavrov, Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Rusya ile Türkiye’nin, gıda sorununu birlikte çözmeye çalıştıklarını söyledi. Batılı ülkelerin düşüncesizce uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, gıda güvenliği meselesinin başladığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bir süre önce Karadeniz’den ve Azak Denizi’nden engellerin kaldırılarak, boğazlardan gıda tedarikinin nasıl sağlanabileceğini açıkladığını söyledi.

Yarın Rus askeri uzmanların Türk muhataplarıyla görüşmek üzere Türkiye’ye geleceğini söyleyen Lavrov, bu konuları Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ele alacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın Ukrayna’daki tahılın limanlardan çıkması için uzun süredir her gün insani koridor açtığını, limanlardaki yabancı gemilerin çıkması için ise Ukrayna tarafının buradaki mayınları temizlemesi gerektiğini ifade etti.

“Türk meslektaşlarımız, mayınları temizlemeye yardımcı olabileceklerini söyledi. Bizim askerlerimiz eminim bu hususu organize etmeye hazır.” diyen Lavrov, daha sonra gemilerin boğazlara kadar gidişini garanti edeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın