Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM’nin Rusya Oylaması Odakta: Batı Eminken Rusya Uyarıyor

BM Genel Kurulu, bugün ABD’nin Rusya’ya yönelik önerisini oylayacak. Batılı ülkeler, sonucun Rusya aleyhine çıkacağına eminken Moskova'nın uyarısı düşündürüyor.
BM’nin Rusya Oylaması Odakta: Batı Eminken Rusya Uyarıyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılmasını için oy kullanacak. ABD ve İngiltere Rus kuvvetlerinin Ukrayna’nın Bucha kentinde sivilleri öldürdüğü iddialarının ardından Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması için talepte bulundu.

Rusya, ısrarla Bucha’da sivillerin Ruslar tarafından öldürülmediğini ve haberlerin provokasyon olduğunu söylese de uluslararası toplum Kremlin’i sert tepkilerle kınadı.

ABD ve AB ülkeleri başta olmak üzere birçok hükümet Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı.

ABD’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızlarına, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un eşi ve kızına ve Rusya güvenlik konseyi üyelerine yönelik yaptırım kararı bunlardan bir oldu.

Aynı zamanda Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya’ya uygulanacak ve ülkenin kömür ithalatına da yasak getirecek 5. yaptırım paketini açıkladı. AB Rus diplomatlar için de sınır dışı kararı alırken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, dün yaptığı açıklamada AB Daimi Misyonu’ndan 19 Rus diplomatın sınır dışı edilmesini kabul edilemez olarak değerlendirdi.

Gelişmeler üzerine bugün yapılacak oylamanın önemi arttı. Reuters’ın aktardığı bilgilere göre Rusya’nın BM İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması yönünde oylamada, oy kullanan üyelerin üçte iki çoğunluğu (çekimserler sayılmaz) Moskova’yı 47 üyeli konseyden uzaklaştırabilir.

GCM Yatırım Banner

Örneğin Libya, dönemin lideri Muammer Kaddafi‘ye sadık güçlerin protestoculara karşı uyguladığı şiddet nedeniyle 2011 yılında askıya alınmıştı.

Bu arada Batılı diplomatların, 193 üyeli Genel Kurul’da Moskova’yı askıya alma kararını kabul etmek için yeterli desteğe sahip oldukları söylendi.

Pazartesi günü duyurulan planı açıklayan ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield; “Rusya’ya ‘bunu cezasını çekmeden hareket etmenize ve insan haklarına saygı duyuyormuş gibi davranmanıza izin vermeyeceğiz’ demek önemlidir.” dedi.

Reuters tarafından görülen bir nota göre, Rusya ülkeleri evet oyu veya çekimser kalmanın ikili ilişkiler için sonuçları olan dostça olmayan bir jest olarak göreceği
konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın