Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zakharova: AB’nin Diplomatları Sınır Dışı Etmesi Kabul Edilemez

AB, 19 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan ederken, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zakharova’dan konuya ilişkin yorum geldi.
Zakharova: AB’nin Diplomatları Sınır Dışı Etmesi Kabul Edilemez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, bugün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği (AB) Daimi Misyonu’ndan 19 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi hakkında konuştu. Diplomatların zorlama ve asılsız bahanelerle sınır dışı edildiğini söyledi.

Rus diplomatlar için alınan bu kararın kabul edilemez olduğunu belirten Zakharova, “Rusya-AB iş birliğinin tüm yapısını yıldan yıla sistematik olarak çökerten Brüksel Avrupa yapılarında, ülkemizle normal diplomatik iletişim kanallarını sürdürme konusunda bariz bir ilgi eksikliği var.” dedi. Bu yıkıcı adımın sonuçlarının tüm sorumluluğunun AB’ye ait olduğunu ifade etti.

Romanya’nın 10 Rus diplomatı istenmeyen kişi olarak ilan etmesi kararını da reddettiklerini belirtti.

Romanya’nın attığı bu adımı Rusya’nın Donbass’ın sivil nüfusunu korumak, Ukrayna’yı askerden arındırmak ve Nazilerden arındırmak için yürüttüğü özel askeri operasyonu itibarsızlaştırmak için ABD ve Avrupalı müttefikleri tarafından başlatılan bir kampanyanın parçası olarak gördüklerini söyledi.

Bu arada ABD, Rusya için yeni yaptırımları açıkladı. Paketin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kızlarını, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un eşi ve kızı ile Rus bankalarını hedef aldığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kaynakların aktardığı başka bir bilgiye göre ise ABD Rusya’ya yeni yatırımları yasaklamaya hazırlanıyor. Üst düzey bir yetkilinin verdiği bilgide Başkan Joe Biden’ın söz konusu kararnameyi imzalayacağı yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.