Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Kuruluşu Küresel Nakliye Hızında Daralma Bekliyor

Birleşmiş Milletler Kuruluşu UNCTAD, Ukrayna’daki savaş ve pandemi nedeniyle küresel nakliyenin risk altında olduğunu bildirdi. Ayrıntılar haberde...
BM Kuruluşu Küresel Nakliye Hızında Daralma Bekliyor
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), ekonomik çalkantı, Ukrayna’daki çatışma ve pandeminin etkisinin ticaret görünümünü zayıflatması nedeniyle küresel denizcilik faaliyetinin hızının önümüzdeki yıl daralabileceğini kaydetti.

Dünyanın en büyük yatırım bankaları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve yükselen enflasyonla çalkalanan bir yılın ardından 2023’te küresel ekonomik büyümenin daha da yavaşlamasını bekliyor. Tanker navlun oranları yüksek kalsa da, yavaşlamanın küresel ticaretin yüzde 80’inden fazlasını taşıyan nakliyeciliği etkileyeceği tahmin ediliyor.

2023’te Daralma Bekleniyor

UNCTAD, 2022 için Deniz Taşımacılığı Raporu’nda, küresel deniz ticareti büyümesinin bu yıl yüzde 1,4’e büyüyeceği ve 2023’te bu seviyede kalacağını tahmin etti. Bu, 2020’deki yüzde 3,8’lik düşüşe karşılık, 2021’de tahmini yüzde 3,2’lik büyüme ve 11 milyar tonluk toplam sevkiyat hacmiyle karşılaştırıldığında daralma olacağını gösteriyor.

UNCTAD, 2023-2027 döneminin tamamı için büyümenin yıllık ortalama yüzde 2,1 olarak tahmin edildiğini ve bu oranın, önceki 30 yıllık ortalama olan yüzde 3,3’ten daha yavaş olduğunu belirterek, aşağı yönlü risklerin bu tahmin üzerinde ağır bir baskı oluşturduğunu kaydetti.

Daralmanın Olası Nedenleri

Rapord, “Deniz taşımacılığı ve lojistiğindeki toparlanma şu anda Ukrayna’daki savaş, salgının devam eden etkisi, tedarik zinciri kısıtlamaları, Çin’in ekonomisi ve sıfır COVID politikasının yanı sıra enflasyonist baskılar ve maliyeti nedeniyle risk altında.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan, “Küresel değer zincirlerine yönelik şoklarla başa çıkmak için daha hazırlıklı olmamız gerekiyor.” açıklamasında bulundu. 2021’de tüketici harcamalarındaki artış, konteyner taşımacılığı pazarlarını, kısmen kilitlenmelerin etkilerinden de kaynaklanan, dünya çapında yedeklenen limanlarla rekor seviyelere çıkardı.

Lojistikteki tıkanıklığın arz ve talep güçlerinin yeniden dengelenmesi ile çözüleceği belirtilirken, limanlarda endüstriyel eylem risklerinin arttığına dikkat çekildi.

UNCTAD, limanların, nakliye filolarının ve iç bölge bağlantılarının gelecekteki küresel krizlere, iklim değişikliğine ve düşük karbonlu enerjiye geçişe daha iyi hazırlanmasını sağlamak için deniz tedarik zincirlerine yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın