Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DTÖ: Küresel Ekonomi Ters Rüzgarlarla Sarsılmaya Devam Ediyor

Dünya Ticaret Örgütü tarafından yayımlanan mal ticaret barometresine göre küresel ticaret önümüzdeki yıl da yavaşlamaya devam edecek.
DTÖ: Küresel Ekonomi Ters Rüzgarlarla Sarsılmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Kasım ayı Mal Ticaret Barometresi Kasım Raporu’nu yayımladı. Rapora göre Ekim ayında 100 değerinde olan mal ticaret barometresi, Kasım’da 96,2’ye geriledi. “Küresel ithalat talebi zayıflarken mal barometresi trendin altına düştü” cümlesiyle başlayan raporda, küresel ekonominin güçlü ters rüzgarlarla sarsılmaya devam ettiği, ticaret büyümesinin bu yılın son ayında ve gelecek yıl da yavaşlamasının muhtemel olduğu söylendi.

Endeksin, 100 eşik değerinin altında olmasının ticarete konu olan mallara yönelik talebin azaldığı anlamına geldiği belirtildi.

Mal ticaret barometresinin, 100’den büyük olması trendin üzerinde genişlemeyi, 100’den küçük olması trendin altında genişlemeyi ifade ediyor.

Yüksek Enerji Fiyatları Üretim Maliyetlerini Artıracak

Yüksek Enerji Fiyatları Üretim Maliyetlerini Artıracak
Kaynak: DTÖ

Kasım raporunun küresel mal ticaretinde 2022 yılında yüzde 3,5, 2023 yılında yüzde 1 oranında büyüme öngördüğü ve bunun 5 Ekim raporundaki beklentileri doğruladığı ifade edildi.

İhracat siparişleri endeksi 91,7, hava taşımacılığı 93,3, elektronik bileşenleri 91,0 değerinde geldi. Bu verilerin soğuyan iş ortamına ve zayıf küresel ithalat talebine işaret ettiği açıklandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Dünya mal ticaret hacminin 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 4,7 yavaşladığı, tahminlere göre önümüzdeki yıllarda da yavaşlamaya devam etmesinin beklendiği söylendi.

Bu yılın ikinci yarısında ve gelecek yıl baskı altında kalacağı belirtilen raporda, enerji fiyatlarının etkilerine dikkat çekildi.

Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın enerji fiyatlarını artırdığı, bu durumun birçok şoku beraberinde getirdiği, hanehalkı harcamalarını baskıladığı ve üretim maliyetlerini artırdığı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.