Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Komitesi’nden Çin’e Sincan Uyarısı: Serbest Bırakın!

Birleşmiş Milletler komitesi, Çin'i Sincan'daki tutukluları serbest bırakmaya çağırdı. Ayrıca tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti. Detaylar haberde;
BM Komitesi’nden Çin’e Sincan Uyarısı: Serbest Bırakın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir Birleşmiş Milletler komitesi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’i Sincan bölgesindeki gözaltı tesislerinde tutulan insanları serbest bırakmaya çağırdı. Ayrıca mağdurlar için düzeltici önlemler alınmasını ve tazminat sağlanmasını önerdi.

Komitenin bu açıklaması, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin geçtiğimiz aylarda yayımladığı ve Çin’in tepki ile karşıladığı Sincan raporu sonrasında Çin üzerindeki baskıyı artırdı.

Uygurlara ve diğer Müslümanlara yönelik muamelenin insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini söyleyen söz konusu raporun ardından Çin’in konuya dair reformları yürürlüğe koyması talep edilmekteydi.

Çin, Sincan’ın uzak batı bölgesinde gerçekleştiği öne sürülen insan hakları ihlallerini konu alan raporun yayımlanması sonrasında BM İnsan Hakları Ofisi ile artık herhangi bir iş birliği içine girmeyeceklerini duyurmuştu.

Çin, Uygurlara Yönelik Suistimallerle Suçlanıyor

İnsan hakları grupları Pekin’i, toplama kamplarında toplu zorunlu çalıştırma da dahil olmak üzere, Sincan’da sayıları yaklaşık 10 milyon ve çoğunluğu Müslüman bir etnik azınlık olan Uygurlara yönelik suistimallerle suçluyor.

GCM Yatırım Banner

Çin yönetimi ise herhangi bir hak ihlali olduğunu reddetmeye devam ediyor.

Cenevre’deki diplomatik misyonun sözcüsü Liu Yuyin, Pekin’in BM komitesinin hareketine kesin bir şekilde karşı çıktığın söyledi. Batı ülkeleri ve Çin karşıtı ayrılıkçı güçler tarafından uydurulan dezenformasyona dayanarak Çin’in insan hakları durumuna iftira atıldığını belirtti.

18 üyeli komite, ülkelerin Çin ve diğer 180 kadar ülkenin taraf olduğu 1965 tarihli ırk ayrımcılığına ilişkin uluslararası bir sözleşmeye uyumunu düzenli olarak izliyor.

“Bölgedeki İnsan Hakları Durumunda Bir Gelişme Yok”

Komite, “Sincan’daki insan hakları durumunda iyileşme olmadığını” belirtirken, Çin’i karar olarak bilinen tavsiyeleri benimsemeye teşvik etti.

Belgede ayrıca Çin’e, sözleşmeye uyumu sağlamak için Sincan’daki ulusal güvenlik, terörle mücadele ve azınlık haklarını düzenleyen yasal çerçevesini tam olarak gözden geçirmesi çağrısında bulunuldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.