Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İngiltere, BM Sincan Raporu Sonrası Çin’e Tepkisini Gösterdi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin Sincan ile ilgili son raporu sonrasında İngiltere'den açıklamalar geldi. Detaylar haberde;
İngiltere, BM Sincan Raporu Sonrası Çin’e Tepkisini Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan son raporda Çin’in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıklara karşı ciddi insan hakları ihlallerinde bulunduğu belirtildi. İngiltere ise yaptığı açıklamada Çin’in eylemlerini değiştirmek için çalışacaklarını duyurdu.

Çin yetkililerinin “saçmalık” olarak değerlendirdiği BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği raporu, bölgede yaşam süren Uygur Türkleri ve diğer azınlıkların karşı karşıya geldiği insan hakları ihlali iddialarını ele alıyor.

İnsanlığa karşı suç düzeyine varabilecek işkence vakaları için kesin kanıtlar bulunduğu belirtilen raporda, azınlık haklarının bastırılması ve keyfi tutuklama sisteminin kurulması gibi önemli konulara değiniliyor.

Sincan bölgesindeki cezaevlerinde uygulanan insanlık dışı yöntemler ile cinsiyete dayalı şiddet ise raporun dikkat çeken diğer konu başlıkları arasında ilk sıralarda geliyor.

Raporun açıklanmasının ardından dünyanın pek çok ülkesinden açıklamalar gelirken, İngiltere’den konuya dair Dışişleri Bakanı Liz Truss konuştu.

GCM Yatırım Banner

Truss: Korkunç İnsan Hakları İhlallerini Sona Erdireceğiz

Truss, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in Sincan bölgesinde insanlığa karşı suç işlemiş olabileceği yönündeki BM raporuna yanıt vererek, İngiltere’nin Çin’in eylemlerini değiştirmek için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Gelecek hafta sona erecek liderlik yarışmasında bir sonraki İngiliz başbakanı olmasına kesin gözüyle bakılan Truss açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Rapor, Çin’in Uygurları ve Sincan’daki diğer azınlıkları susturma ve bastırma çabalarının korkunç boyutuna dair yeni kanıtlar sunuyor. Çin’in eylemlerinde bir değişiklik meydana getirmek için uluslararası ortaklarla birlikte hareket etmeye devam edeceğiz ve Sincan’daki korkunç insan hakları ihlallerini derhal sona erdireceğiz.

Çin Cephesi Rapora Tepkili

Bu arada Çin cephesi, raporun yayımlanmasına tepkisini “BM ve Batılı ülkeler tarafından planlanan bir saçmalık” sözleriyle gösterdi.

Ülkenin Cenevre temsilciliği tarafından yayımlanan açıklamada söz konusu bulguların suçluluk varsayımına dayandığı ve BM’nin yanlış bilgilerle yola çıktığı dile getirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.