Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Kararlı: Sincan Raporu ile BM’ye Kapılarımızı Kapattık

Çin yetkilileri, Sincan raporunun içeriği nedeniyle Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi ile artık iş birliği yapmayacaklarını söyledi. Detaylar haberde;
Çin Kararlı: Sincan Raporu ile BM’ye Kapılarımızı Kapattık
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi, Cuma günü yaptığı açıklamada, BM İnsan Hakları Ofisi ile bundan sonra herhangi bir iş birliği yapmayacaklarını belirtti. Buna neden olarak ise Sincan’ın uzak batı bölgesinde gerçekleştiği iddia edilen insan hakları ihlallerini konu alan raporun yayımlanması gösterildi.

31 Ağustos’ta yayımlanan söz konusu rapor, Çin’de ciddi insan hakları ihlalleri yapıldığını kanıtlarıyla ortaya koyarken, Uygurların ve diğer Müslümanların Sincan’da gözaltına alınmasının insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini belirtiyor.

Chen Xu: İş Birliği Kapısı Kapandı!

Büyükelçi Chen Xu gazetecilere verdiği demeçte, raporu “yasa dışı ve geçersiz” olarak nitelendirdi.

Xu, “İnsan Hakları Ofisi, sözde değerlendirmeyi yayımlayarak iş birliği kapısını kapattı” şeklinde ülkesinin tavrını net bir şekilde ortaya koyan ifadeler kullandı.

Çin bilindiği üzere uzun süredir Sincan’daki herhangi bir suistimali şiddetle reddediyor.

GCM Yatırım Banner

Uzun zamandır beklenen rapor, Yüksek Komiser Michelle Bachelet’in geçen hafta dört yıllık görev süresinin sona ermesinden dakikalar önce yayımlanmıştı. Rapor aynı zamanda, kendisinin Mayıs ayında Çin’e gerçekleştirmiş olduğu ziyaretin ardından gelmişti.

Son ziyaretin ardından Ofis ile Pekin arasındaki görüşmelerin daha sıklaşabileceği mesajı verilmişti.

Chen gazetecilere verdiği demeçte bu konuya da atıfta bulunarak şu açıklamalarda bulundu:

“Şimdi tüm fikirler ve planlar, raporun paylaşılması nedeniyle rafa kaldırıldı. Bu arada bizimle iş birliğinin tadını çıkarırken aynı zamanda bize zarar veremezsiniz.”

Rapor Yeniden Gündeme Gelecek

Çin’in karşı çıktığı raporun, önümüzdeki hafta açılacak olan İnsan Hakları Konseyi’nde tartışılması bekleniyor.

Chen, bu oturumda Çin’e karşı alınacak herhangi bir önleme “kesinlikle karşı çıkacaklarını” vurguladı.

Raporun kamuoyu ile paylaşılmasının ardından pek çok ülkeden Çin’e eleştiri gelmişti. İngiltere, Çin’in eylemlerini değiştirmek için çalışacaklarını duyurarak ilk tepki gösteren ülkelerden biri olmuştu. Liz Truss açıklamasında “Sincan’da gerçekleşmekte olan korkunç insan hakları ihlallerini derhal sona erdireceğiz” çıkışını yapmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.