Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Kimse Tahıl Gemileri için Güvenlik Talep Edemez

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında tahıl koridoru konusunda son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.
BM: Kimse Tahıl Gemileri için Güvenlik Talep Edemez
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı işgal, bir buçuk yıla yakın zamandır devam ederken, taraflar tek bir adım bile geri adım atmıyor. Avrupa ve ABD, Ukrayna’ya desteğini her fırsatta dile getirirken, Rusya tarafından da karşı hamleler gelmeye devam ediyor.

Kremlin hükümeti son olarak tahıl anlaşmasının askıya alındığını duyurdu. Ukrayna dahil birçok Batı temsilcisi, Rusya’nın tahıl konusunu bir silah olarak kullandığını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric, gıda mevzusunun BM Genel Sekreteri Antonio Guterres için göz ardı edilmeyecek kadar önemli bir konu olduğunu ifade etti.

Tahıl ihracatı için farklı fikirlerin gündeme getirildiğini belirterek, Rusya’nın gemileri hedef alma olasılığına dair “Burası bir savaş bölgesi. Kimse Genel Sekreter’den güvenlik teminatı talep edemez.” şeklinde konuştu.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması ve Rusya ile imzalanan mutabakat zaptının hedeflerine olan bağlılıklarının devam ettiğini söyleyen Dujarric, Rusya’nın mutabakat zaptı bağlamındaki taleplerine ilişkin ise Guterres’in şimdiye kadar gerekli çabayı sarf ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ancak buna karşın bankacılık kuralları ya da sigorta piyasası gibi farklı hususları kontrol etmediğine dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tüm koşulların yerine getirilmesi durumunda derhal anlaşmaya dönecekleri mesajını verirken, anlaşmanın mevcut haliyle sürdürülmesinin Rusya için anlamsız hale geldiğini söyledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.