Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM/Guterres Gıda Krizine Çözüm için Temkinli İyimser

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Ukrayna ihtilafı nedeniyle büyüyen gıda krizine ilişkin temkinli iyimser açıklamalarda bulundu. Detaylar altta;
BM/Guterres Gıda Krizine Çözüm için Temkinli İyimser
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir araya geldi. İsveç’e gerçekleştirdiği ziyaretinde Guterres, Ukrayna krizinin son bulması için çağrılarını yineledi.

24 Şubat’ta başlayan ve devam eden savaşın küresel gıda kaynakları üzerindeki etkisini hafifletecek bir çözümden umutlu olduğunu söylese de temkinli olduğunu gösterdi.

Rusya ile Ukrayna çatışmasında tahıl gibi emtia sevkiyatlarına ilişkin herhangi bir anlaşmanın hala yakın vadeli görünmediği konusunda şöyle uyardı:

“İlerleme olduğunu düşünüyorum, ancak henüz o noktada değiliz. Bunlar karmaşık şeyler ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olması müzakereyi daha da karmaşık hale getiriyor.”

4. ayına giren savaş, buğday, yağ, gübre ve petrol gibi birçok emtiada önde gelen ihracatçılardan olan Rusya ile Ukrayna’nın konumları nedeniyle gıda krizi endişelerini körükledi.

Rusya ile Ukrayna, küresel buğday arzının yaklaşık üçte birini karşılarken artan fiyatlar ve azalan sevkiyatlar dünya liderlerini harekete geçirdi. Tarım analiz şirketi Gro Intelligence kısa süre önce yayımladığı bir raporda dünyanın 10 haftalık buğday stokunun kaldığını söyledi. Guterres de İsveç Başbakanı ile Stockholm’de düzenlediği basın toplantısında ortak endişeleri gündeme getirdi.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında önce Moskova sonra Kiev’i ziyaret eden Guterres, BM’nin krizi hafifletme çabaları kapsamında hem Ukrayna gıda ihracatını hem de Rus gıda ve gübre ihracatını yeniden başlatmak için bir anlaşmaya aracılık etmeye çalışıyor.

BM Güvenlik Konseyi’ne de söylediği gibi umutlu olduğunu ancak hala gidilecek yol olduğunu vurguladı. Bu arada Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin bu haftanın başlarında, yaptırımların hafifletilmesi halinde Rusya’nın Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden buğday ihracatını ve Rus gübre sevkiyatını kolaylaştırmaya istekli olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.