Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaşı Saçmalık Olarak Nitelendiren Guterres’ten ICC’ye Destek!

BM Genel Sekreteri, bugün Ukrayna'dan yaptığı açıklamada savaşı "saçmalık" olarak nitelendirdi. ICC'ye tam destek verirken Rusya'ya iş birliği için seslendi.
Savaşı Saçmalık Olarak Nitelendiren Guterres’ten ICC’ye Destek!
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, bugün Ukrayna’da yaptığı açıklamalarla dikkat çekti. Önceki gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Guterres, dün Moskova’dan Ukrayna’ya geçerken “insani desteği genişletmek ve sivillerin çatışma bölgelerinden tahliyesini sağlamak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” demişti.

Bugün işgal altındaki ülkeden yaptığı açıklamasında savaşı saçmalık sözleriyle nitelendirdi.

BM Genel Sekreteri, Ukrayna’daki şüpheli savaş suçu mahallerini ziyaret ederken çatışmayı kınarken cezai hesap verebilirlik çağrısında bulundu. Guterres’in Kiev’in Borodyanka, Bucha ve Irpin banliyölerine yaptığı ziyaret, Rus işgalinin başlamasından dokuz hafta sonra gerçekleşti. Guterres, Rusya’yı Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) tarafından başlatılan devam eden soruşturmayla ilgili iş birliğini kabul etmeye çağırdı.

Dün dünyada yankı uyandıran katliamlardan bazılarının yapıldığı Bucha’dan konuşurken; “Bu korkunç siteyi gördüğümüzde, kapsamlı bir soruşturma ve hesap verebilirliğin ne kadar önemli olduğunu hissediyorum” dedi.

Uluslararası Ceza Mahkemesini tam olarak destekleyen Guterres, Kiev’in kuzeybatısındaki Borodyanka’da yıkılan binaları incelerken savaşı “saçmalık” olarak nitelendirdi. Savaşın 21. yüzyılda bir saçmalık olduğunun altını çizdi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı da dün yaptığı açıklamada Guterres gibi adalet çağrısı yaptı.

GCM Yatırım Banner

New York’taki BM merkezindeki Güvenlik Konseyi’nin önünde gazetecilere verdiği demeçte Karim Khan, “Bu konuşma değil, eylem zamanı. Uluslararası hukuk pasif bir seyirci olamaz. Yerleşik olamaz, şevkle hareket etmesi, korunması ve hesap verebilirlikte ısrar etmesi gerekiyor” dedi.

ICC Başsavcısı Khan, 43 taraf devletin talebinin ardından 2 Mart’ta olası savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturmanın odak noktası 21 Kasım 2013’ten bu yana Ukrayna’daki durum bağlamında işlendiği iddia edilen suçlarken Khan, soruşturmanın başlamasından bu yana birçok incelemenin yapıldığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.