Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünya Buğday Stokları 2008 Krizi Sonrası En Düşük Seviyede

Tarım analiz şirketi Gro Intelligence, buğday stoklarına dair korkutan uyarıda bulundu. Ayrıntılar haberde...
Dünya Buğday Stokları 2008 Krizi Sonrası En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Uzmanlar son zamanlarda dünyayı küresel ölçekte bir gıda krizinin beklediğine dair uyarılarda bulunuyor. Bu uyarılara bir yenisi daha eklendi.

Daha önce gıda krizine dair yaptığı uyarılar ile bilinen tarım analiz firması Gro Intelligence, küresel ölçekte buğday stoklarının azaldığına dikkat çekti. Firmanın CEO’su Sara Menker, dünyanın 10 haftalık buğday stokunun kaldığını söyledi.

Veriler buğday stokunun 2008 finansal krizden bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösteriyor. Uzmanlar bu seviyenin tahminlerin daha da altında olduğunun altını çiziyor.

Stoklar Tüketimin Çok Altında

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde konuşan Gro Intelligence CEO’su Sara Menker, küresel buğday stoklarının yıllık tüketimin yüzde 33’ünü karşıladığını ve bu oranın aslında yüzde 20’ye yakın olduğunu ifade etti.

Menker daha önce pek çok kez gıda krizine dair uyarılarda bulunmuştu. Yaşanan durumun döngüsel olmadığını ve sismik bir kriz olduğunu kaydeden Menker, jeopolitik dönemi etkileme potansiyele sahip olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Gro Intelligence geçtiğimiz gün 49 Afrika ülkesinde gıda güvenliğini sağlamaya yönelik, ücretsiz olarak kullanılabilecek yapay zeka tabanlı bir programı duyurdu. Söz konusu veri tabanı Rockefeller Vakfı tarafından destekleniyor. Bu veriler mısır, soya fasulyesi ve buğdayın da içinde olduğu emtiaların arz ve talep bilgilerini içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.