Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM: Gıda Krizi Nedeniyle 1 Milyon İnsan Aç Kalabilir

Birleşmiş Milletler küresel gıda krizindeki kötüleşmeye dikkat çekti ve 1 milyona yakın insanın aç kalabileceğini açıkladı. Ayrıntılar haberde…
BM: Gıda Krizi Nedeniyle 1 Milyon İnsan Aç Kalabilir
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası küresel gıda krizine dair endişeler artmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler tarafından endişeyi daha da artıracak bir açıklama yapıldı. Ajans sürecin kötüye gittiğini ve aç kalma riskine sahip insan sayısının arttığını belirtti.

Ajanstan yapılan açıklamada, küresel gıda krizinin kötüleşmesi nedeniyle Afganistan, Etiyopya, Güney Sudan, Somali ve Yemen’de yaklaşık bir milyon insanın açlık ve bunun sonucunda ölüm riski ile karşı karşıya olduğuna yer verildi.

BM: Afrika Açlığın Eşiğinde

Yerel çatışmalar ve aşırı hava koşulları, COVID-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine bağlı ekonomik istikrarsızlık, gıda krizine dair endişelerde itici güç olmaya devam ediyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Başkanı Qu Dongyu, “Afrika’daki şiddetli kuraklık insanları açlığın eşiğine getirdi. Akut gıda güvensizliği hızla artıyor ve dünyaya yayılıyor. Büyük ölçekli bir insani müdahale olmazsa, durum muhtemelen önümüzdeki aylarda daha da kötüleşecek” açıklamasında bulundu.

Tarımsal emtia fiyatlarında son aylarda düşüş olsa da, birçok ülkede yerel gıda fiyatları yüksek kalmaya devam ediyor. Rusya ile Ukrayna’dan tahıl ve gübre sevkiyatlarını artırmaya yönelik BM aracılığı ile yapılan anlaşmanın çökmesi ihtimali endişeleri artırıyor.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna dünyanın en büyük dördüncü tahıl ihracatçısı iken, Rusya tahılda üçüncü, gübre ihracatında ise ilk sırada yer alıyor.

Enflasyon Gıda Krizini Tırmandırıyor

BM Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından ortaklaşa hazırlanan üç aylık açlık noktaları raporuna göre gıda, yakıt ve gübre için yüksek fiyatlar, gelişmiş ekonomileri sıkı para politikalarına zorladı. Bu, düşük gelirli ülkeler için kredi maliyetini artırdı, ithalatlarını kısıtladı ve onları kemer sıkmaya itti.

Raporda bu eğilimlerin, yoksulluğun ve akut gıda güvensizliğinin daha da artmasının yanı sıra artan sosyo-ekonomik şikayetlerin yol açtığı sivil huzursuzluk riskleriyle birlikte önümüzdeki aylarda tırmanacağı beklentisine yer verildi.

Değerlendirme, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in genel kurulda, dünyanın büyük bir tehlikenin eşiğinde olduğuna dair açıklamalarının ardından geldi. Guterres, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana insanlığın benzeri görülmemiş bir şekilde riskler ile karşı karşıya olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.