Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Genel Sekreteri Dünya için ‘Büyük Tehlike Uyarısı Yaptı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, genel kurulda yaptığı konuşmasında küresel liderlere uyarılarda bulundu. Detaylar haberde...
BM Genel Sekreteri Dünya için ‘Büyük Tehlike Uyarısı Yaptı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ülkelerin liderlerine hitaben yaptığı konuşmasında dünyanın büyük bir tehlike içerisinde olduğunu söyledi. Guterres, çatışmalar, iklim felaketleri, artan yoksulluk ve eşitsizlik ile mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, bölünmelerin ele alınması gerektiğini ifade etti.

Genel Sekreter devam eden COVID- 19 pandemisi, eğitim, sağlık ve kadın hakları sorunları ile boğuşan gelişmekte olan ülkelerin toparlanması için finansman gerekliliğine dikkat çekti. Bir nesilde görülmemiş bir kriz yaşanması uyarısında bulundu.

BM sözcüsü Stephane Dujarric, Guterres’in sözlerinin, jeopolitik bölünmelerin riske attığı bir dünya için sağduyulu, sağlam ve çözüm odaklı bir karne olduğunu söyledi.

2. Dünya Savaşı’ndan Bu Yana Bir İlk

Dünya liderlerinin 77. Genel Kurul toplantısı, Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk büyük savaşının, küresel bir gıda krizini tetikleyen ve büyük güçler arasında 20. yüzyıldan beri görülmemiş şekilde çatlaklar açan Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmanın gölgesinde gerçekleşiyor.

Toplantıda gündemin başlıca konuları arasında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgali ve Avrupa’nın en büyük nükleer santrali yakınlarında yarattığı endişe yer alıyor. Birçok ülkedeki liderler, savaşın yayılmasını önlemeye ve Avrupa’da barışı yeniden sağlamaya çalışıyor. Diplomatlar ise bu hafta herhangi bir atılım beklemiyor

GCM Yatırım Banner

Ukrayna ve Rusya’dan önemli tahıl ve gübre ihracatının kaybı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde bir gıda krizini ve diğer birçok ülkede enflasyon ve artan yaşam maliyetini tetikledi. BM toplantısında bu konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın