Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bloomberg’den Seçim Yorumu: Erdoğan’ın Eli Gittikçe Zayıflıyor

Seçimlere sayılı günler kala Erdoğan iktidarının yaşadığı kan kaybı ve boşa düşen hamleler dünya basınında yer aldı. Bloomberg, Erdoğan’ın geldiği son noktayı gündemine aldı.
Bloomberg’den Seçim Yorumu: Erdoğan’ın Eli Gittikçe Zayıflıyor
Yorum

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Türkiye seçimleri için yabancı basından seçim sonuçlarına ilişkin teoriler gelmeye devam ediyor. Financial Times ve Reuters’tan sonra Bloomberg de gündemine Türk siyasetini taşıdı.

ABD merkezli medya kanalında, “Seçimler Yaklaştıkça Erdoğan’ın Gerileme Yaşadığı Hafta Kötüleşiyor” başlığıyla paylaşılan haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek’i ikna edemeyişinin elini zayıflattığı çıkarımında bulunuldu.

Kötü giden ekonomi için rasyonel bir düzleme dönebilme ihtimalinin Şimşek’in ret kararı sonrası havada kaldığına dikkat çekildi.

Şimşek için “Eski bir Merrill Lynch strateji uzmanı olarak çalışan Şimşek, yatırımcılar tarafından Erdoğan hükümetlerinde pazar dostu bir imajı var. Siyasi kariyerinin son yıllarında Erdoğan’ın gelenek dışı hamlelerine karşı duran biri olarak görülüyordu” denildi.

Konuya ilişkin görüşünü Bloomberg’e aktaran ekonomist Tim Ash, “Erdoğan, muhtemelen Şimşek’e beklenildiği gibi politika faizlerini artırma yetkisini vermeyi kabul etmedi. Erdoğan’ın ekonomi politikaları görüşünden geri adım atmayacağımızı öğrendik bence” şeklinde yorum yaptı.

Bir başka kanattan da umduğunu bulamayan Erdoğan’ın muhafazakar seçmenleri şemsiyesinin altında tutmak için Yeniden Refah Partisi’ni Cumhur İttifakı’na katmak istemesi ancak karşılık alamamasının bu haftayı daha da kritik hale getirdiği aktarıldı.

Parçalı yapı görünümünden kurtulan muhalefetin ise ortak adayda mutabık kalarak dirençli durduğu yorumu yapıldı.


14 Mayıs günü tarihi seçimine giden Türkiye’nin aslında bir rejimi de oylayacağına dikkat çekildi.

Demokratik ilkeler temelinde parlamenter sisteme dönüş vaadinde bulunan muhalefetin karşısında 20 yıllık tek adam iktidarına oturan başkanlık sisteminin olduğu belirtildi.

Haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı ve bölgede, Çin’le, Rusya’yla, ABD’yle ve diğer ülkelerle ilişkide kritik rol üstlendi” ifadesine yer verildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu