Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg’den Seçim Yorumu: Erdoğan’ın Eli Gittikçe Zayıflıyor

Seçimlere sayılı günler kala Erdoğan iktidarının yaşadığı kan kaybı ve boşa düşen hamleler dünya basınında yer aldı. Bloomberg, Erdoğan’ın geldiği son noktayı gündemine aldı.
Bloomberg’den Seçim Yorumu: Erdoğan’ın Eli Gittikçe Zayıflıyor
HABER GİRİŞ

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Türkiye seçimleri için yabancı basından seçim sonuçlarına ilişkin teoriler gelmeye devam ediyor. Financial Times ve Reuters’tan sonra Bloomberg de gündemine Türk siyasetini taşıdı.

ABD merkezli medya kanalında, “Seçimler Yaklaştıkça Erdoğan’ın Gerileme Yaşadığı Hafta Kötüleşiyor” başlığıyla paylaşılan haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski ekonomi bakanı Mehmet Şimşek’i ikna edemeyişinin elini zayıflattığı çıkarımında bulunuldu.

Kötü giden ekonomi için rasyonel bir düzleme dönebilme ihtimalinin Şimşek’in ret kararı sonrası havada kaldığına dikkat çekildi.

Şimşek için “Eski bir Merrill Lynch strateji uzmanı olarak çalışan Şimşek, yatırımcılar tarafından Erdoğan hükümetlerinde pazar dostu bir imajı var. Siyasi kariyerinin son yıllarında Erdoğan’ın gelenek dışı hamlelerine karşı duran biri olarak görülüyordu” denildi.

Konuya ilişkin görüşünü Bloomberg’e aktaran ekonomist Tim Ash, “Erdoğan, muhtemelen Şimşek’e beklenildiği gibi politika faizlerini artırma yetkisini vermeyi kabul etmedi. Erdoğan’ın ekonomi politikaları görüşünden geri adım atmayacağımızı öğrendik bence” şeklinde yorum yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bir başka kanattan da umduğunu bulamayan Erdoğan’ın muhafazakar seçmenleri şemsiyesinin altında tutmak için Yeniden Refah Partisi’ni Cumhur İttifakı’na katmak istemesi ancak karşılık alamamasının bu haftayı daha da kritik hale getirdiği aktarıldı.

Parçalı yapı görünümünden kurtulan muhalefetin ise ortak adayda mutabık kalarak dirençli durduğu yorumu yapıldı.


14 Mayıs günü tarihi seçimine giden Türkiye’nin aslında bir rejimi de oylayacağına dikkat çekildi.

Demokratik ilkeler temelinde parlamenter sisteme dönüş vaadinde bulunan muhalefetin karşısında 20 yıllık tek adam iktidarına oturan başkanlık sisteminin olduğu belirtildi.

Haberde, “Erdoğan’ın seçimi kaybetmesinin hem Orta Doğu’da hem de dünya genelinde sismik etkileri olur. 69 yaşındaki Erdoğan baskıcı tek adam sistemi oluşturmak için 20 yıl çalıştı ve bölgede, Çin’le, Rusya’yla, ABD’yle ve diğer ülkelerle ilişkide kritik rol üstlendi” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın