Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg HT Anketi Türkiye Ekonomisi Büyüyecek Dedi

Bloomberg HT'nin bugün yayımladığı ankete göre Türkiye ekonomisinin büyüme ivmesini sürdürecek. Detaylar haberin içerisinde;
Bloomberg HT Anketi Türkiye Ekonomisi Büyüyecek Dedi
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Perşembe günü açıklayacağı gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) raporu öncesi Bloomberg HT bugün hazırladığı büyüme anketi sonuçlarını yayımladı. 19 kurumun katıldığı ankette, medyan tahmine göre Türkiye ekonomisi 2023’ün 4’üncü çeyreğinde yıllık yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüldü.

Bloomberg HT’nin anket sonuçlarına göre en düşük tahmini veren kurum dördüncü çeyrekte yıllık yüzde 2,1, en yüksek tahmini veren kurum ise Türkiye ekonomisinin yüzde 4,7 büyüyeceğine işaret etti.

2023 yılı 4’üncü çeyrek için dönemsel büyüme beklentisi ise 11 kurumun katılımıyla medyanda yüzde 0,2 seviyesinde gerçekleşti. Maksimum beklenti yüzde 1,3 büyüme yönünde kaydedilirken, çeyreklik bazda en düşük tahmin yüzde 0,4 daralmaya işaret etti.

Ankete göre 2023 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentisi 17 kurumun katılımıyla yüzde 4,3 seviyesinde hesaplandı. Maksimum beklenti yüzde 4,7 olarak belirlenirken, minimum beklenti yüzde 3,9 oldu.

Bloomberg HT anketinde katılımcılara 2024’ün tamamına ilişkin Türkiye ekonomisi büyüme tahminlerini de sordu. 17 ekonomistin 2024 yılı tamamında medyan büyüme tahmini yüzde 3,4 oldu. En yüksek tahmin yüzde 4,5 olarak verilirken, en düşük beklenti yüzde 2 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in 30 Kasım 2023’te Türkiye ekonomisinin 2023 yılı 3’üncü çeyrekte yüzde 5,9 büyüdüğünü açıklamıştı.

Bloomberg HT ise 2023 yılı 3’üncü çeyreğine ilişkin yaptığı ankette, Türkiye ekonomisinin yüzde 5,5 oranında büyüyeceğini öngörmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın