Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bloomberg Anketi: ABD Tahvillerinde Satış Dalgası Bitiyor

Bloomberg'in piyasa katılımcılarıyla yaptığı ankette Amerika'da tahvil getirilerinin zirveyi gördüğüne işaret edildi. Anketin detayları haberde;
Bloomberg Anketi: ABD Tahvillerinde Satış Dalgası Bitiyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikasına ilişkin verdiği sinyaller güvercin bir tutum olarak algılanırken, piyasa katılımcıları tahvillerde satış dalgasının sona yaklaştığını öngörüyor. Bloomberg’in anketinde ise tahvillerdeki satış dalgasının sonuna gelindiğine işaret edildi.

160 katılımcıyla yapılan Bloomberg anketine göre katılımcıların yüzde 39’u tahvillerde getirilerin zirveyi gördüğünü belirtti.

Katılımcıların yüzde 49’u tahvil getirilerinde yükselişin devam edebileceğini ancak yükselişin 10 yıllık tahvil getirilerinde yüzde 5,5 seviyesinin üstünün görülmeyeceğini savundu. Yüzde 12’si ise tahvillerde satış dalgasının devam edebileceğini ileri sürdü.

FED, Faiz Artışının Sonuna mı Geldi?

Gerçekleştirilen ankette, FED’in para politikası patikasına ilişkin yorumlara da yer verildi. Katılımcıların yüzde 49’u bankanın bir sonraki hamlesinin faiz indirimi olacağı yönünde tahminde bulundu.

Katılımcıların yüzde 32’si ise 2024’e kadar faizlerin yükseltileceğini öngördü. Yüzde 19’luk kısım ise FED’in 2024’te de faiz artışı kararı alabileceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Faizi Sabit Bırakmıştı

FED, 31 Ekim-1 Kasım 2023 tarihleri arasında yaptığı iki günlük toplantının ardından dün politika faizini beklentiler doğrultusunda yüzde 5,5 seviyesinde sabit bırakmıştı.

Bankanın dünkü kararı, uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan artışın faiz oranlarını yükseltme ihtiyacını azalttığının sinyalini verdi. Ayrıca faiz artışı için kapıyı açık bıraktı.

Faiz kararının ardından konuşan FED Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların gelecek ay yapacakları toplantıda faiz oranlarını artırabileceklerini belirtse de sıkı para politikasının devamı için risklere bakacaklarını belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.