Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Blinken: Rusya’nın Sorunlarını Çözmek için Elimizden Geleni Yapıyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya'nın sorunlarını çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Detaylar haberde...
Blinken: Rusya’nın Sorunlarını Çözmek için Elimizden Geleni Yapıyoruz
Yorum

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasından vazgeçmesi birçok ülkeyi harekete geçirdi. Avrupa Birliği’nden (AB) ve Birleşmiş Milletler’den (BM) Rusya’nı anlaşmaya dönmesi için çağrılar geldi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün yaptığı açıklamada Rusya’nın anlaşmadan çekilmesine yönelik değerlendirmede bulundu.

Bakan Blinken, Rusya’nın anlaşmaya dönme şartları hakkında konuşarak, Rusya kendi tahılını ihraç etmede sorun yaşadığını iddia ettiğini fakat bunun yanlış olduğunu dile getirdi. Rusya’nın ihracat rakamlarının savaştan önceki yıllardaki rakamları aşarak rekor seviyeye ulaştığını kaydetti.

“Rusya’nın Sorunlarını Çözmek için Elimizden Geleni Yapıyoruz”

Rusya’nın tahıl anlaşmasına dönme konusunda dile getirdiği sorunları çözmek için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Rusya’yı ikna etme çabaları hakkında konuşan Bakan Blinken, Rusya tahılı, ulaşımı, sigortası vs konularda yaptırımlardan korkmalarına gerek olmadığını belirten bir mektup gönderdiklerini dile getirdi.

Şu anda BM’nin Rusya’nın endişelerine işaret eden bir önerisinin masada olduğunu fakat Rusya’nın buna bir yanıt vermediğini söyledi.

Aslında Rusya’nın buna bir yanıtının Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmek olduğunu bildirdi.

ABD’nin Rusya’nın isteklerini karşılama konusunda çalışmalar yapıldığına dair açıklamaları öncesinde Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin söz vermek yerine gerekeni yapması konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bakan Blinken ise önceki açıklamalarında Rusya’ya uyarıda bulunarak Karadeniz’i şantaj unsuru olarak kullanmaması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu