Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Blinken’den Rusya’ya: Karadeniz’i Şantaj Unsuru Olarak Kullanmayın

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Anlaşması'nı şantaj aracı olarak kullanmaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu. Detaylar;
Blinken’den Rusya’ya: Karadeniz’i Şantaj Unsuru Olarak Kullanmayın
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Moskova’nın Ukrayna tahılını küresel pazarlara güvenli bir şekilde göndermesine izin veren anlaşmadan çekilmesinin ardından Birleşmiş Milletler’deki (BM) tüm ülkelere seslendi. Blinken, ülkeleri Rusya’ya Karadeniz’i şantaj olarak kullanmayı bırakmasını söylemeye davet etti.

Bakan, çatışmaların neden olduğu kıtlık ve gıda güvensizliği konulu BM Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık ederken, “Birleşmiş Milletlerin her üyesi Moskova’ya ‘yeter’ demeli” ifadesini kullandı.

Blinken: Artık Son Bulsun

Karadeniz’i şantaj olarak kullanmanın, dünyanın en savunmasız insanlarına karşı bunu koz yaparak davranmanın artık son bulması gerektiğini vurguladı.

Blinken, yaklaşık 90 ülkenin, “gıdanın bir savaş silahı olarak kullanılmasına ve bir savaş taktiği olarak sivillerin aç kalmasına son vermek için harekete geçmeyi” taahhüt ettikleri, ABD tarafından hazırlanan kısa bir bildiriyi desteklediğini duyurdu.

Karadeniz tahılının yalnızca Ukrayna için değil, oluşturduğu kıtlık riskleri ile dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin tahıl ihtiyacı için de önemli olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“Rusya, Tahıl Üretimini de Engellemeye Çalışıyor”

Antony Blinken, sözlerinin devamında, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını bozmakla kalmayıp, Ukrayna’daki gıda silolarını kasıtlı bir biçimde hedef alarak tahıl üretimini engellediğini iddia etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @SecBlinken

Mevcut durumu değerlendiren isim, diğer rotaların en üst düzeye çıkarılması durumunda bile Ukrayna’nın, Karadeniz Tahıl Girişimi ile ulaşabildiği kapasiteye çıkmanın çok zor olacağını sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı, Rusya’nın tahıl anlaşmasına geri dönüşünün kendi kararı olacağını söylerken; bu yoldaki çabaları için BM Genel Sekreterliği’nin yanı sıra Türkiye’ye de teşekkürlerini iletti.

ABD’nin 11 Afrika ülkesi ve Haiti’de, gıda güvensizliğine yol açan etmenlerle mücadele etmek ve dayanıklılığı artırmak için 362 milyon dolarlık yeni fon sağlayacağının bilgisini de verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.