Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock CEO’su: ABD Ekonomisi 2025’te Resesyona Girebilir

BlackRock CEO’su Larry Fink, iki yıl sonra ABD’de bir resesyon yaşanabileceği uyarısında bulundu. Detaylar haberde...
BlackRock CEO’su: ABD Ekonomisi 2025’te Resesyona Girebilir
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un CEO’su Larry Fink, ABD ekonomisindeki son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. Fink, jeopolitik ve tedarik zincirlerindeki değişimlerin enflasyonu daha kalıcı hale getirmesiyle 10 yıllık Hazine tahvil getirilerinin yüzde 5’in üzerine çıkmasını bekliyor.

Fink 2025’e kadar bir durgunluğun önlenmesi gerekebileceğini belirterek, “2025 yılına gelindiğinde ABD ekonomisi resesyona girebilir. Ancak yakın vadede bunu göremiyorum. Yaşayacağımız durgunluklar ne olursa olsun mütevazı olacak, bu yüzden o kadar da korkmuyorum.” açıklamasında bulundu.

ABD ekonomisinin gücünün devam ettiğini vurguladı. Fink, Altyapı Yatırımı ve İstihdam Yasası, CHIPS Yasası ve IRA’nın piyasada yaratabileceği önemli etkiyi vurgulayarak bunların istihdam yaratılmasına yol açabileceğini belirtti. Artan enflasyon oranları yadsınamaz bir endişe kaynağı haline geldiği uyarısında bulundu.

Fink’in değerlendirmesi, 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisinin Perşembe günü 2007’den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 4,68’e ulaşmasının ardından geldi. Bu yılki artış, FED’in agresif faiz artırımlarından kaynakland. Son yükselişte, politika yapıcıların faiz oranlarının artacağı ve uzun süre yüksek kalacağına dair söylemleri etkili oldu.

BlackRock daha önce daha uzun vadeli faiz oranları konusunda uyarıda bulunsa da Fink, dünyanın ABD’nin çift haneli fiyat artışı yaşadığı 1970’lerdeki hiperenflasyonun tekrarıyla karşı karşıya kalmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Federal Rezerv geçen haftaki toplantısında faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesinde sabit bıraktı. Oranlar Mart 2022’den bu yana yapılan faiz artırımları ile bu seviyeye çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.