Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD için Zaman Daralıyor! Anlaşma Hala Sağlanamadı

ABD için en kritik saatlere girdik. Bütçe tasarısı üzerinde hala bir anlaşma sağlanamadı. Hükümetin kapanmasını önlemek için son bir gün kaldı.
ABD için Zaman Daralıyor! Anlaşma Hala Sağlanamadı
HABER GİRİŞ

ABD’de Demokratların liderliğindeki Senato ile Cumhuriyetçilerin liderliğindeki Temsilciler Meclisi arasında, bütçe meselesi nedeniyle çıkan anlaşmazlık sürüyor. 1 Ekim’de başlayacak mali yıl öncesinde federal hükümete fon sağlayacak bütçe tasarısı için bir anlaşma sağlanması gerekiyor.

Eğer 30 Eylül gece yarısına kadar geçici de olsa bir anlaşma çıkmazsa ABD hükümeti kısmi bir kapanma yaşayacak. Yaklaşık 800 bin kamu personeli, zorunlu ücretsiz izne çıkarılacak.

Temsilciler Meclisi, hükümetin bazı bölümlerini finanse eden dört yasa tasarısından üçüne onay verdi fakat tek başlarına kapanmayı önlemeleri mümkün görünmüyor.

Senato’nun Tasarısı Cumhuriyetçiler Tarafından Reddedildi

Senato, yerel afet müdahale fonu ve Ukrayna’ya yardım için her biri yaklaşık 6 milyar dolar yetki içeren geçici bir yasa tasarısını tartışmaya açmak için 76-22 oy kullandı.

Fakat bu Temsilciler Meclisi’ni kontrol eden Cumhuriyetçiler tarafından hemen reddedildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, dün yaptığı açıklamada hükümetin kapanmasını önlemek için hala umut olduğunu söyledi. McCarthy’nin harcamaları kısması ve diğer muhafazakar öncelikleri gerçekleştirmesi için grubunun yoğun baskısıyla karşı karşıya olduğu biliniyor.

Senato Demokratlarının geçici önlemlerinde sınır sorunlarını ele almayı kabul etmeleri halinde kapanmanın önlenebileceğini belirtti.

Bu arada Uluslararası Para Fonu Sözcüsü Julie Kozack da ABD hükümetinin kapanmasının ekonomi için bir risk olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.