Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hükümeti için Hala Bir Umut Var

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, hükümetin kapanmasının önlenmesi için hala zaman olduğunu söyledi.
ABD Hükümeti için Hala Bir Umut Var
Son Güncelleme: 

ABD’de 1 Ekim’de başlayacak mali yıla sadece 2 gün kaldı. Kongre, ABD saati ile 30 Eylül gece yarısına kadar federal hükümete fon sağlayacak bütçe tasarısı için anlaşma sağlamak zorunda. Ancak Senato ve Temsilciler Meclisi bütçede harcama kesintileri üzerinde bir türlü uzlaşma sağlayamadı.

ABD hükümeti son 47 yılda 21 kez, son 10 yıl içinde 3 kez kapandı. Tüm gözler dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişmelere çevrilirken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, hükümetin kapanmasının hala önlenebileceğine inandığını söyledi.

Çalışmalara devam etmek için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyen McCarthy, Senato’nun ne yazık ki henüz bir ödenek tasarısını kabul etmediğini belirtti.

Geçici harcama tasarısı hakkında, “Ben bunu, siz sorunları çözerken hükümeti açık tutmak için acil durum fonu olarak görüyorum” şeklinde yorum yaptı. Acil durum hükümet finansman tasarısı olarak tanımladığı tasarıyı 29 Eylül Cuma günü sunacağını söyledi.

Hükümetin Kapanması Ne Anlama Geliyor?

ABD federal hükümeti kapanırsa yüz binlerce çalışana maaş verilmeyecek ve ücretsiz izne çıkarılacak.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Bu durumda hayati personel kategorisinde yer alan çalışanlar hariç herkes zorunlu izne çıkarılıp, federal faaliyetler durdurulacak.

Ancak FED bu süreçte hala açık olan kurumlar arasında yer alacak. Dolayısıyla faiz kararını verirken değerlendirdiği enflasyon ve istihdam gibi kritik verilere ulaşamayacak ya da gecikmeli şekilde elinde olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu