Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hükümeti için Hala Bir Umut Var

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, hükümetin kapanmasının önlenmesi için hala zaman olduğunu söyledi.
ABD Hükümeti için Hala Bir Umut Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de 1 Ekim’de başlayacak mali yıla sadece 2 gün kaldı. Kongre, ABD saati ile 30 Eylül gece yarısına kadar federal hükümete fon sağlayacak bütçe tasarısı için anlaşma sağlamak zorunda. Ancak Senato ve Temsilciler Meclisi bütçede harcama kesintileri üzerinde bir türlü uzlaşma sağlayamadı.

ABD hükümeti son 47 yılda 21 kez, son 10 yıl içinde 3 kez kapandı. Tüm gözler dünyanın en büyük ekonomisindeki gelişmelere çevrilirken, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, hükümetin kapanmasının hala önlenebileceğine inandığını söyledi.

Çalışmalara devam etmek için biraz zamana ihtiyaçları olduğunu söyleyen McCarthy, Senato’nun ne yazık ki henüz bir ödenek tasarısını kabul etmediğini belirtti.

Geçici harcama tasarısı hakkında, “Ben bunu, siz sorunları çözerken hükümeti açık tutmak için acil durum fonu olarak görüyorum” şeklinde yorum yaptı. Acil durum hükümet finansman tasarısı olarak tanımladığı tasarıyı 29 Eylül Cuma günü sunacağını söyledi.

Hükümetin Kapanması Ne Anlama Geliyor?

ABD federal hükümeti kapanırsa yüz binlerce çalışana maaş verilmeyecek ve ücretsiz izne çıkarılacak.

GCM Yatırım Banner

Bu durumda hayati personel kategorisinde yer alan çalışanlar hariç herkes zorunlu izne çıkarılıp, federal faaliyetler durdurulacak.

Ancak FED bu süreçte hala açık olan kurumlar arasında yer alacak. Dolayısıyla faiz kararını verirken değerlendirdiği enflasyon ve istihdam gibi kritik verilere ulaşamayacak ya da gecikmeli şekilde elinde olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.