Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BlackRock: ABD’de Enflasyon FED’in Hedefine İnmeyecek

Varlık yöneticisi BlackRock, ABD’de enflasyonun bu yıl yüzde 3 seviyelerinde seyretmesini bekliyor. Bu FED’in yüzde 2 hedefini aşan bir seviyeyi temsil ediyor.
BlackRock: ABD’de Enflasyon FED’in Hedefine İnmeyecek
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, ABD ekonomisine ilişkin beklentisini paylaştı. Dev şirket ülkede enflasyonun 2024 boyunca yüzde 3 seviyelerinde kalmasını bekliyor. BlackRock Küresel baş yatırım stratejisti Wei Li liderliğindeki analistlere göre Soğuk Savaş sonrasında hüküm süren küreselleşme çağının tam tersine, jeopolitik parçalanma hızlanıyor.

BlackRock paylaştığı raporda, “İzlediğimiz beş mega güçten veya yapısal değişimden biri olan jeopolitik parçalanma, Asya ve Orta Doğu’daki son olaylarda kendini gösteriyor. Parçalanma, kalıcı enflasyon baskıları görmemizin temel nedenlerinden biri ve bu politika faizlerini Covid öncesi seviyelerin üzerinde tutuyor.” ifadelerine yer verildi.

2024’te büyük ülkeler arasında daha derin parçalanma, artan rekabet ve daha az iş birliği beklendiği belirtildi. Yatırımcılar 2024’e ABD enflasyonunun yüzde 2’ye doğru ilerleyeceğine ve Federal Rezerv’in bu yıl faiz indirimlerine başlamasını bekliyor.

BlackRock ekibi, enflasyonun yeni rejimde yüzde 3’e yakın kaldığını ve kalıcı fiyat artışlarının riskleri konusunda uyarılarda bulunan finans piyasası katılımcılarının büyüyen listesine katıldığını söyledi.

ABD’de son aylarda açıklanan rakamlar da enflasyonun bu seviyelerde kaldığını gösteriyor. Son açıklanan Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,4 olarak gerçekleşti ve beklentiyi aştı. FED, Mart 2022’den bu yana enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmek için faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 seviyesine çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.