Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in RSI Göstergesi Covid Çöküşü Sonrası En Düşük Seviyede

Teknik analizcilerin takip ettiği başlıca göstergelerden RSI indikatörü, pandemideki çöküş sonrası en düşük seviyeye ulaştı.
Bitcoin’in RSI Göstergesi Covid Çöküşü Sonrası En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

Yaygın olarak kullanılan teknik analiz göstergesi, yükselen tahvil getirilerinin kripto para birimleri de dahil olmak üzere riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturmasıyla Bitcoin üzerinde aşırı aşırı satış koşullarını gösteriyor.

Bitcoin’in 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI), aşırı satış koşullarına işaret ederek 30’un oldukça altına düştü. Gösterge, Mart 2020’deki koronavirüs kaynaklı çöküşten bu yana en düşük seviyesini gördü.

BTC RSI görünümü
Kaynak: TradingView

RSI, varlığın son fiyat hareketini, genellikle 14 gün olmak üzere belirli bir dönemdeki ortalama fiyat hareketine göre gösteren, 0 ila 100 arasında değişen bir momentum göstergesidir.

30’un altındaki bir okuma aşırı satış koşullarını yansıtırken, bu durum fiyatın son ortalamasına göre çok hızlı düşüşü temsil ediyor. Diğer yandan 70’in üzerindeki bir okuma ise aşırı alım koşullarına işaret ediyor.

RSI’da 30’un altındaki aşırı satış okuması, düşüş momentumunun güçlendiğine dair bir işaret olabilir. FxPro’nun kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich’e göre Bitcoin’in eğilimi düşüş yönünde değişti.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in geçen haftayı 200 haftalık ve 200 günlük hareketli ortalamalarının altında kayda değer bir düşüşle kapattığını belirten analist, 26.000 dolar bölgesinin pivot bölge olduğunu söyledi.

Kripto para birimi geçen hafta içerisinde yüzde 10’dan fazla kayıp yaşadı ve 25.000 dolar seviyesine kadar geriledi. BTC yazım itibarıyla 26.000 dolar seviyesinde tutunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın