Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Hodl Edilen Miktarı 5 Yılın Zirvesinde

Bitcoin geride kalan zaman içerisinde büyük kayıplara sahne olurken, yatırımcılar varlığı tutmaya devam ediyor. Ayrıntılı veriler haberde...
Bitcoin’in Hodl Edilen Miktarı 5 Yılın Zirvesinde
HABER GİRİŞ

Bitcoin dünya genelinde yaşanan yüksek enflasyon ve faiz artırımları sonrası bu yıl içerisinde büyük kayıplar yaşadı. Pek çok yatırımcı ise kripto para birimine güvenmeye devam ediyor ve varlığı saklamayı sürdürüyor.

Yatırımcılar, varlığın gelecekte tekrar yükseleceği beklentileri arasında devam eden fiyat düzeltmesini yönetmek için farklı stratejiler benimsiyor. Çoğu Bitcoin yatırımcısı ‘HODL’ stratejisini benimsiyor gibi görünüyor.

Glassnode tarafından aktarılan verilere göre Bitcoin HODLed miktarı yaklaşık 143 milyar dolar değerinde 7.4 milyar BTC ile son beş yılın en yükseğine ulaştı. Bu veri daha önce 19 Ekim 2020 tarihinde kaydedilmişti. Kripto dünyasında ‘Hodl’ bir varlığı satmayı reddedip uzun vadeli tutmayı sürdürmek olarak tanımlanıyor.

BTC HODL edilen miktar
Kaynak: Glassnode

HOLD altındaki miktarda bazen sahipleri erişim anahtarlarını kaybeden adreslerdeki BTC’nin dahil olduğunu belirtmekte fayda var. Bu statüdeki BTC’ler kayıp para olarak tanımlanıyor ve erişim sağlanamıyor.

HODL edilen miktar, yüksek oynaklıkla karakterize edilen piyasanın mevcut durumunu kısmen yansıtıyor. Bu durumda Bitcoin tutan adreslerin artması, yatırımcıların madeni paralarını satmaya istekli olmadığı için piyasa için olumsuz bir görünüme işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bu balinaların piyasada manipülasyon yapma şansını sınırlandırırken ve fiyatları etkilerken, likiditeden etkilenen daha az Bitcoin dolaşımına neden olacaktır. Yatırımcılar varlıklarını satmaya yanaşmazken, Bitcoin 19.000 dolar seviyesinde tutunma mücadelesini sürdürüyor.

Bitcoin’e Güven Sürüyor

Bu durum yatırımcıların uzun vadede Bitcoin’e olan güvenini sürdürdükleri anlamına geliyor. Bazı analistler ise fiyattaki mevcut düşüşün geçici olduğunu ve uzun vadede yükselişin süreceğine inanıyor.

Bloomberg emtia stratejisti Mike McGlone, mevcut Bitcoin fiyatının aşırı bir indirimle satıldığını kabul ederken varlığın 100.000 dolara yükseleceğini belirtiyor. Bu yükseliş öncesi BTC’nin 12.000 dolar seviyesine düşeceğine dair tahminler de yapılıyor.

Dijital varlık geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti. Enflasyon ve faiz artırımları, hisse senetleri ile beraber Bitcoin’de sert düşüşleri beraberinde getirdi. f

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.