Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Hakimiyeti Son 4 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Bitcoin'in 20.000 dolara düşmesi ile beraber, tüm piyasa üzerindeki hakimiyeti de azalıyor. Veriler son 4 yılın en düşük seviyelerini gösteriyor.
Bitcoin’in Hakimiyeti Son 4 Yılın En Düşüğüne Geriledi
HABER GİRİŞ

Bitcoin son günlerde küresel ekonomide artan endişelerin etkisiyle aşağı yönde hareketini sürdürüyor. Kripto para birimi 20.000 dolar desteğini altına düşmüş durumda ve an itibarıyla 19.700 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Hafta sonu başladığında BTC 20.000 doları sağlam desteğe çeviremez hale geldi ve piyasa katılımcıları arasındaki ruh hali zayıflık gösteriyor. Kripto para biriminin güncel piyasa değeri 379 milyar dolar seviyesinde.

Veriler fiyattaki düşüş ile beraber Bitcoin boğaları için pazar varlığının eksildiğini gösteriyor. Bitcoin’in toplam kripto para piyasa değeri içindeki payı, son günlerde dört yıl kadar en düşük seviyesine geriledi.

BTC haftalık piyasa hakimiyeti
Kaynak: TradingVİew

Kripto para biriminin pazar hakimiyeti Haziran 2018’den bu yana en zayıf seviyeyi gördü ve yüzde 39’a geriledi. Bu piyasadaki genel düşüşe rağmen BTC’de, altcoinlere nazaran daha fazla kayıp olduğu anlamına geliyor.

ABD hisse senetleri sıkıntılı bir haftayı kapattı. S&P 500 endeksi yüzde 2.7 düşerken, Nasdaq yüzde 3.25 kayıpla haftayı kapattı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da petrol fiyatları, Rusya’nın misilleme yapması durumunda fiyat artışlarına bağlı etkilere rağmen, yıl sonunda potansiyel olarak şekillenecek bir Rus fiyat sınırının duyurulmasıyla düştü.

Enflasyon rakamlarının tarihi zirvelere ulaşması, risk ürünlerindeki satış baskısını artırıyor. Merkez bankaları bu dönemde faiz silahını kullanıyor ve hisselerde ve kriptolarda satışlar geliyor.

Bitcoin geçen yılın Kasım ayında 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesini test etmişti. O dönemden bu yana BTC’deki kayıplar yüzde 70’in üzerine çıkmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.