Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Hakimiyeti Azalıyor: Yatırımcı Altcoinlere Yöneliyor

Bitcoin’in yılın başından beri yükselişi ile beraber piyasadaki hakimiyeti de artmıştı. Son günlerde hakimiyet azalıyor ve para altcoinlere kayıyor.
Bitcoin’in Hakimiyeti Azalıyor: Yatırımcı Altcoinlere Yöneliyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin bu yılın başından itibaren yüzde 150’den fazla yükseldi ve 45.000 dolar seviyesine kadar ulaştı. Bu bölgeden satışlara maruz kalan kripto para birimi yazım itibarıyla 43.300 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Yıl boyunca yaşanan yükselişe, BTC’nin piyasa üzerindeki hakimiyeti de eşlik etti. Son günlerde bu durumda bir değişim söz konusu. Kripto yatırımcıları, 2023’ün sonuna yaklaşırken giderek daha fazla alternatif kripto para birimleri arıyor.

Bitcoin’e bağlı aktif vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında kilitlenen dolar değeri, piyasa genelindeki 30,45 milyar dolarlık kavramsal vadeli işlem açık faizinin yüzde 38’ini oluşturuyor. Coinalyze tarafından takip edilen verilere göre bu en az iki yılın en düşük seviyesini temsil ediyor.

BTC’nin vadeli işlemlerdeki açık pozisyonlardaki hakimiyeti Ekim ayı sonlarında yaklaşık yüzde 50’den yüzde 48’e düştü. ETH’nin hakimiyeti yaklaşık yüzde 21 seviyesinde sabit kalırken altcoinlerin payı yüzde 32’den yüzde 41’e yükseldi.

BTC açık pozisyon hakimiyeti
Kaynak: Coinalyze

Coinalyze, vadeli işlemlere yönelik açık pozisyonlar nedeniyle BTC’nin hakimiyetindeki düşüşü açıklayarak, “Para artık altcoinlere gidiyor gibi görünüyor” açıklamasını yaptı. Veriler, kripto pazarında tipik olarak kayda değer bir Bitcoin yükseliş trendinin ardından gözlemlenen yenilenen risk iştahını ortaya koyuyor.

GCM Yatırım Banner

Para altcoinlere kayarken en çok yükselen kripto para birimleri arasında Solana (SOL) Avalanche (AVAX), Injective (INJ), Mina (MINA) dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın