Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’deki Geri Çekilme ile Uzun Pozisyonlar Tasfiye Ediliyor

Bitcoin 30.000 doların üzerinde kalma mücadelesi verirken, vadeli işlemler üzerinde uzun pozisyon tasfiyeleri arttı. Ayrıntılar şöyle...
Bitcoin’deki Geri Çekilme ile Uzun Pozisyonlar Tasfiye Ediliyor
HABER GİRİŞ

Zincir üstünde kaydedilen veriler, Bitcoin 30.000 dolar üzerinde konsolide olurken, yatırımcıların vadeli işlemlerdeki uzun pozisyonlarının tasfiye edildiğini gösteriyor. CoinGlass’tan alınan veriler, son 24 saat içinde 92 milyon dolarlık uzun pozisyonun tasfiye edildiğini ve toplamda 121 milyon doların tasfiye edildiğini ortaya koyuyor.

CoinGlass verileri ayrıca tasfiye edilen tacirlerin önemli bir kısmının yüksek kaldıraçlı pozisyonlara sahip olduğunu ve birçoğunun 30.200 dolar ile 30.500 dolar aralığında pozisyonlara sahip olduğunu gösteriyor.

Bitcoin borsa likidasyon haritası
Kaynak: CoinGlass

Vadeli işlem ticareti, kaldıraç kullanımını içerir ve bu, tacirlerin, değerin geri kalanını borsanın sağladığı, marj adı verilen nispeten küçük bir miktar para yatırarak büyük uzun/kısa pozisyon alabileceği anlamına gelir. Fiyat hareketleri vadeli işlem tüccarlarını tasfiyelere maruz bırakır

Kaldıraç oranları, Nisan ayı sonunda en düşük seviyeye ulaştıktan sonra yeniden artmaya başladı. Piyasadaki kaldıraç derecesi ne kadar yüksek olursa, yüksek fiyat dalgalanmalarının olasılığı o kadar artar.

Bitcoin tahmini kaldıraç oranı
Kaynak: CryptoQuant

CryptoQuant’ın Bitcoin için tahmini kaldıraç oranı Nisan sonunda 0,19’dan şu anda 0,25’e yükseldi. BlackRock ve diğer geleneksel finans ağırlıkları tarafından yapılan son Bitcoin spot-ETF başvuruları, kripto piyasasında yükseliş hissini canlandırdığından bu oran daha da artabilir.

GCM Yatırım Banner

Kripto para birimi geçen hafta yükselişini 31.800 dolara kadar taşımıştı. BTC yazım itibarıyla 583 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 29.950 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın