Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’deki Düşüşün S&P 500’ü Vurduğu Söylendi

Varlık yönetimi şirketi Mobius Capital’in kurucusu, Bitcoin ile S&P 500 endeksi arasındaki korelasyona dikkat çekti.
Bitcoin’deki Düşüşün S&P 500’ü Vurduğu Söylendi
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in son zamanlardaki fiyat hareketlerine bakıldığında, küresel endeksler ile korelasyonunun arttığı görülüyor. Son haftalardaki düşüş ile beraber bu korelasyon daha da belirgin hale geldi.

Varlık yönetimi firması Mobius Capital Partners’ın kurucusu Bitcoin’deki düşüşün borsa üzerindeki etkisine değindi. Mevcut durumu tartışan Mark Mobius, Bitcoin’in fiyat hareketi ile S&P 500 arasında güçlü bir korelasyon olduğunu söyledi.

Mobius, “Milyarlarca dolar kripto paralara giriyor ve şu an çıkışlar yaşanıyor. Görüyorsunuz, Bitcoin düşüyor ve S&P 500 düşüyor. Yani çok sıra dışı bir durum. Milyonlarca insan bunu takip ediyor ve psikolojik etkisi çok büyük.” açıklamasını yaptı.

Korelasyon Artıyor

Bitcoin ile S&P 500’ün birlikte düşmesinin alışılmadık bir durum olduğunu belirten yetkili, piyasadaki paniğin arttığını ve yüksek bir korelasyonun olduğunu söyledi.

Mayıs ayının başlarında, Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Başka bir deyişle, S&P endeksi yükseldiğinde Bitcoin de yükselir ve bunun tersi de geçerlidir.

GCM Yatırım Banner

Mobius Bitcoin’i Desteklemiyor

Mobius daha önceki açıklamalarında kripto paralara dair şüphelerini dile getirmiş ve bu varlıkların bir yatırım seçeneği olmadığını söylemişti. Kriptoların spekülasyon için araç olduğunu düşünen Mobius, günün sonunda hisse senetlerine geri dönüş yapılması gerektiğini ifade etmişti.

Bitcoin geçen yılın Kasım ayındaki tarihi zirvesinden bu yana yüzde 70’e yakın düşüş kaydetti. Dijital varlık yazım itibarıyla 400 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 21.200 dolar seviyesinden işlem görüyor.

ABD’de enflasyonun tarihi seviyelere çıkması, Federal Rezerv’in faiz artırımları yapmasına neden oluyor. Bu durum hem küresel endekslerde hem de kripto paralarda sert düşüşler yaşanmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın