Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’de Son Günlerde Hareketliliğin Artması Banka Krizlerine Bağlanıyor

Bitcoin’in haftaya güçlü bir yükseliş işe başlaması, bazı analistler tarafından, son haftalardaki banka iflaslarına bağlandı.
Bitcoin’de Son Günlerde Hareketliliğin Artması Banka Krizlerine Bağlanıyor
HABER GİRİŞ

Son haftalarda kripto para piyasasında hareketliliğin arttığı görülüyor. Geçen hafta 19.500 dolara kadar gerileyen Bitcoin, bu hafta güçlü bir yükseliş hareketi ile 26.000 doların üstü seviyeleri test etti. Bu yüzde 35’e yakın bir yükselişi temsil ediyor.

Dünkü sert yükselişin ardından hafif geri çekilen BTC, an itibarıyla 24.700 dolar seviyesinden işlem görüyor. Artan hareketlilik, vadeli işlemler üzerindeki tasfiyeleri de artırdı. Coinglass verileri son 24 saatte 300 milyon dolara yakın kaldıraçlı pozisyonun tasfiye edildiğini gösteriyor.

Kripto piyasası likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Tasfiye, bir borsanın, yatırımcının başlangıç ​​marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle tacirin kaldıraçlı pozisyonunu zorla kapatması anlamına geliyor. Bir yatırımcı kaldıraçlı bir pozisyon için marj gereksinimlerini karşılayamadığında yani ticareti açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında tasfiye gerçekleşir.

Yatırımcılar, kripto dostu bankalar üzerindeki düzenleyici kısıtlamanın uzun vadeli etkilerini göz ardı ederken ve ABD enflasyon verileri önümüzdeki aylar için yavaşlamaya işaret ederken, kriptolarda hareketlilik arttı. ABD’de Şubat ayı enflasyonu yıllık bazda beklentiyle paralel olarak yüzde 6.0 olarak gerçekleşti. Bugün ise üretici enflasyonu verileri takip edilecek.

Uzmanlar Banka İflaslarına Dikkat Çekti

En değerli Ethereum da bu süreçte 1.700 dolar seviyesinin üzerine çıktı. Oynaklık, Bitcoin ve Ethereum vadeli işlemlerinde sırasıyla 140 milyon dolar ve 80 milyon doların üzerinde tasfiyeleri beraberinde getirdi. Bazı piyasa gözlemcileri, fiyat hareketinin, yatırımcıların Silicon Valley Bank’ın geçen haftaki çöküşünün ardından alternatif varlıklar aramasıyla geldiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ödül uygulaması Lolli’nin kurucu ortağı Alex Adelman, “Silicon Valley Bank düşerken ve enflasyon inatçı kalırken Bitcoin’in yeni yılın en yüksek seviyesine çıkması, yatırımcıların son derece belirsiz piyasa koşullarında istikrar için bitcoin aradıklarını gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Adelman’a göre birçok kişi Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma olarak görse de, kripto para biriminin geleneksel finansla ilişkisi daha karmaşık. Bitcoin’in genel olarak geleneksel finansal sisteme bir alternatif olarak çalıştığına dikkat çekti.

Bankacılık sektöründeki zayıflığın, yatırımcıların Bitcoin’in benzersiz değer önermesi konusundaki farkındalığını artırdığını belirten Adelman, önümüzdeki haftalarda parayı güvenli bir şekilde tutmak ve taşımak için üstün bir sistem olarak Bitcoin’e olan talebin artmasını beklediğini söyledi.

Kripto para piyasasının toplam değeri an itibarıyla 1.1 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor. Global piyasalar gibi kripto paralar da gelecek hafta gerçekleştirilecek FED toplantısını beklemeye başladı.

21-22 Mart tarihlerinde yapılacak toplantıda, FED’in 25 baz puanlık faiz artırım kararı alması bekleniyor. Powell’ın geçen haftaki açıklamaları sonrası 50 baz puan ihtimali artasa da, son dönemde Sillicon Valley Bank, Signature Bank ve Silvergate gibi bankaların iflasa sürüklenmesi, beklentilerin yeniden azalmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.