Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SVB’nin İflası SEC ve Adalet Bakanlığı Tarafından Araştırılıyor

ABD’nin düzenleyicileri Adalet Bakanlığı ve SEC’in Silikon Vadisi Bankası’nın iflasını araştırdığı iddia edildi. Detaylar geliyor...
SVB’nin İflası SEC ve Adalet Bakanlığı Tarafından Araştırılıyor
HABER GİRİŞ

Wall Street Journal’de yer alan habere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Adalet Bakanlığı’nın, Silikon Vadisi Bankası’nın iflas sürecini araştırdığı bildirildi. Son olay ABD tarihindeki en büyük ikinci banka iflası olarak kayıtlara geçti.

Konuya aşina kaynaklar, ayrı ve başlangıç ​​aşamasında olan soruşturmalar arasında SVB yöneticilerinin teknoloji odaklı bankanın çöküşü öncesinde yürüttüğü hisse senedi satışlarının incelendiğini belirtti.

SVB’nin yanı sıra kripto odaklı Signature Bank’ın son birkaç gün içinde iflası, düzenleyicilerin olağanüstü kurtarma eylemine yol açtı ve özellikle de bölgesel bankaların hisselerini sarsan bir mali şoka neden oldu.

Federal düzenleyiciler, SVB ve Signature Bank’taki mevduatlara el koymanın yanı sıra sorunlu bankalar için ek bir fonlama kolaylığı sağlayacaklarını duyurdu.

Dosyalara göre SVB’nin CFO’su Daniel Beck, 27 Şubat’ta 2000 adet hisse satışı gerçekleştirdi. Aynı gün, CEO Gregory Becker 12.451 hisse üzerinde opsiyon kullandı ve bunları sattı. Satışlar, 10b5-1 planları adı verilen önceden planlanmış içeriden bilgi ticareti düzenlemeleri kapsamında yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Hafta sonu yapılan müzayedenin sonuçsuz kalmasının ardından, düzenleyicilerin iflas eden SVB’yi satmak için ikinci bir girişimde bulunabilecekleri belirtildi. Bankanın iflası Federal Rezerv’in faiz politikasında frene basacağına dair beklentileri artırdı.

Fed Faiz Görüntüleme Aracı verilerine göre gelecek hafta yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yüzde 84’lük olasılık ile fiyatlanıyor. FED toplantısını 21-22 Mart tarihlerinde gerçekleştirecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.