Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SVB Yangınıyla 465 Milyar Dolar Kül Oldu!

Silicon Valley Bank’ın iflası ve kayyum atanması, günler içinde küresel piyasalarda 465 milyar doların erimesine neden oldu. İşte detaylar;
SVB Yangınıyla 465 Milyar Dolar Kül Oldu!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) patlak veren bankacılık kriziyle sarsıldı. Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü, New York’tan Tokya’ya kadar her yerde hissedildi. Son istatistiklere finansal sektör hisselerinin piyasa değeri 465 milyar dolar eridi.

SVB’nin çöküşü büyük bir paniğe neden oldu. Bu durum satışları beraberinde getirdi. Asya’da MSCI Asia Pacific Financial Index yüzde 2,7 azalarak 29 Kasım’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Mitsubishi UFJ Financial Group Inc. Japonya’da yüzde 8,3’e gerilerken Güney Kore’de Hana Financial Group Inc. Yüzde 4,7, Avustralya’da NAZ Group Holdings Ltd. yüzde 2,8 kayıp yaşadı.

Asya’da meydana gelen büyük kayıplar ABD’deki finansal sektör hisselerindeki düşüşlerden hemen sonra kendini gösterdi. Küresel piyasalardaki en büyük en büyük korkulardan biri iflasların diğer bankalara yayılıp yayılmayacağı.

Uzmanlar ABD Merkez Bankası’nın (FED) agresif faiz artırımlarını sorgulamaya başladı. FED’in faiz artırımlarına yönelik beklentiler değişmeye başladı. Önde gelen isimler, FED’in şahin tutumunun devam etmesinin büyük bir finansal krize yol açabileceğini vurguluyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.