Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bitcoin’de Düşüş Tablosu: Hareketli Ortalama Kesişimi Korkutuyor

Bitcoin’in haftalık grafiğine bakıldığında, yaklaşan hareketli ortalama kesişimi düşüşün devamına işaret ediyor. Ayrıntılar geliyor…
Bitcoin’de Düşüş Tablosu: Hareketli Ortalama Kesişimi Korkutuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bitcoin bu yılın başından itibaren düşüşünü derinleştirdi ve kayıplarını artırmaya devam ediyor. Dijital varlık artan enflasyon ve küresel belirsizlik ortamında 21.400 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftalarda 25.000 doların üzerine çıkan kripto para birimi, Fed’in şahin politikalarına devam edeceğine dair beklentilerin artması ile düşüşe geçti.

Teknik tablolara bakıldığında, yatırımcılar için daha acı verici bir süreç yolda olabilir. Haftalık tablodaki hareketli ortalama kesişimi, üç yıl aradan bu yana ilk düşüşü sinyalini veriyor.

Bitcoin‘in 50 haftalık basit hareketli ortalaması aşağı yönde ilerliyor ve bir veya iki hafta içinde 100 haftalık hareketli ortalama ile kesişecek gibi görünüyor. Bu Şubat 2019’dan bu yana ilk olan düşüş geçişine işaret ediyor.

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

Teoride yaklaşan kesişim, düşüş momentumunun güçlendirilmesi anlamına gelse de, gösterge, geçen ay üç günlük grafikte onaylanan negatif SMA geçişine benzer şekilde, satıcıları piyasanın yanlış tarafında yakalayabilir.

Hareketli ortalamalar geçmiş fiyat aksiyonlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu nedenle gelecek fiyat hareketlerinde bu veriler tam bir kesinlik anlamı taşımıyor.

Yaklaşan kesişimin en yüksek satışları işaret edip etmeyeceği henüz belli değil. Delphi Digital’e göre, kripto para birimi Kasım yeni bir dip seviyeye dokunabilir.

Delphi Digital’den Andrew Krohn, “Önceki iki döngüye bakıldığında, BTC kendi zirvesini takip eden 59 ve 53 haftalarda dibe vurdu. Buna dayanarak, tarih Kasım ayının sonunda bir dip ve Ağustos 2025’te yeni bir zirve görülebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Bitcoin özellikle pandemi sonrası, geleneksel varlıklar ile daha yüksek bir korelasyona ulaştı. Hareket olarak Nasdaq endeksi ile yüksek benzerlik taşıyan Bitcoin, merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarından fazlasıyla etkileniyor.

Kripto para birimi geçtiğimiz yılın Kasım ayında 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%